این وبلاگ پلی است میان روابط عمومی های سازمان ملی استاندارد ایران

فرستنده : مريم اسدي

مسئول روابط عمومي اداره كل استاندارد چهار محال و بختياري

 

آیا می‌توانیم از فشارهای روانی محیط کار بکاهیم؟

گاهی فشار روانی کار به حدی می‌رسد که نه‌تنها بازده کارمندان را در اداره کاهش می‌دهد، بلکه بر رفتار آن‌ها در جمع خانواده نیز اثر می‌گذارد و میزان درگیری‌های خانوادگی را افزایش می‌دهد و خلاصه این که محیط ناسالم و پرفشار کار، احساس رضایتشان را از زندگی می‌کاهد.

خیلی از آن کارمندهایی که پشت میزشان بند نمی‌شوند، خیلی از آن‌ها که ناگهان از کوره در می‌روند، به سیم آخر می‌زنند، سر دیگران فریاد می‌کشند یا با خشم، برگه استعفای خود را روی میز رییس می‌کوبند و بعد پشیمان می‌شوند، خیلی از آن‌ها که دائماً از جا بلند می‌شوند و بی‌هدف میان طبقات اداره دور دور می‌کنند، خیلی از آن‌ها که با کوچک‌ترین برخوردی در اداره، بی‌امان و یک‌ریز مثل ابر بهاری می‌بارند، تحت تأثیر استرس محیط کار هستند.

این فشار روانی گاهی به حدی می‌رسد که نه‌تنها بازده کارمندان را در اداره کاهش می‌دهد، بلکه بر رفتار آن‌ها در جمع خانواده نیز اثر می‌گذارد و میزان درگیری‌های خانوادگی را افزایش می‌دهد و خلاصه این که محیط ناسالم و پرفشار کار، احساس رضایتشان را از زندگی می‌کاهد.

به همین دلیل، ما در این مطلب به شما می‌آموزیم چگونه با راهکارهایی ساده، استرس در محیط کارتان را به کمترین حد ممکن برسانید تا بیشتر از همیشه احساس شادی، آرامش و رضایت کنید.

طبیعت روی میز کار

طبیعت، حال و هوای آدم‌ها را عوض می‌کند و به آن‌ها آرامش می‌دهد. جالب است بدانید پژوهشی دانشگاهی نشان داده است بیمارانی که کنار پنجره‌ای رو به فضای سبز و خرم بستری شده بودند، نسبت به آن‌هایی که فضای مقابلشان فقط دیواری خاکستری بود، زودتر بهبود یافتند.

اگر سرانگشت سبز طبیعت می‌تواند بیماران را شفا دهد، حتماً انسان‌های سالم را نیز بهتر می‌کند. هیچ فکر کرده‌اید وجود یک گیاه روی میز کارتان تا چه حد می‌تواند احساس رضایت و شادی را به خودتان و بقیه همکاران منتقل کند؟

چرا می‌خندید؟ لابد می‌گویید هم‌اکنون یک شاخه گل هم گران است، حقوق یک کارمند چقدر باید باشد که بتواند روزی یک شاخه گل رز یا یک دسته گل نرگس بگذارد روی میزش تا احساس آرامش کند؟ لابد می‌گویید این نسخه‌ها فقط در ظاهر قشنگ و پرزرق و برق است، وقتی پای عمل می‌رسد، همه مثل سراب محو می‌شود؛ اما اشتباه می‌کنید.

مطمئن باشید وجود یک گیاه سبز روی میز کار، آرامش را به شما بازمی‌گرداند و از استرس محیط می‌كاهد.

چه کسی گفت مثل عاشق‌های فیلم‌ها گل رز بخرید و روی میزتان بگذارید؟ اصلاً می‌دانستید در برخی کشورهای شرق دور، مردم ترجیح می‌دهند به جای گل خریدن، گلدان بخرند؛ چرا که اعتقاد دارند گلدان‌ها سال‌ها باقی می‌مانند، اما عمر گل، همان «پنج روز و شش» است که سعدی می‌گوید.

پیشنهاد ما قرار دادن یک گلدان کوچک روی میز کارتان است. بهانه نیاورید که محیط کارتان نورگیر نیست. گیاهان آپارتمانی بسیاری وجود دارند که نیازی به نور مستقیم خورشید ندارند و چه‌بسا شاخ و برگ نحیفشان طاقت کج‌خلقی‌های آفتاب تند را ندارد و به همین خاطر باید در سایه یا محیط با نور غیرمستقیم نگهداری شوند، مثلاً کاکتوس‌ها، بنفشه‌های آفریقایی و فیکوس‌ها چندان علاقه‌ای به نور شدید و مستقیم آفتاب ندارند.

مطمئن باشید وجود یک گیاه سبز روی میز کار، آرامش را به شما بازمی‌گرداند، به شرط آن که گاهی وقتتان را صرف برقراری ارتباط با آن کنید، به او آب بدهید، نوازشش کنید، خاک روی برگ‌هایش را بگیرید، برگ‌های زرد و پژمرده‌اش را جدا کنید و گلدانش را پاک کنید.

همین کارهای ساده باعث می‌شود بتوانید با روح یک موجود زنده‌ای دیگر ارتباط برقرار کنید و آن‌گاه، او نیز در لحظه‌ای که به حضورش نیاز دارید، رفیقتان خواهد بود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه نوزدهم اسفند 1391ساعت 9:57  توسط روابط عمومی   | 

مرضیه نامدار. مسئول روابط عمومی اداره کل استاندارد تهران

هر انسانی در دنیا بر اساس زندگی اش، تجربیاتش و ... شخصیتش به یکی از این مدل ها نزدیکتر است. هدف اصلی، شناخت درست تیپ شخصیتی افراد است و اینکه چگونه با هر فردی ارتباطی موثر برقرار کنیم.

مجله موفقیت: همه ما آدم ها بنا به نیازهایی که داریم هر روز با افرادی در محل کار، تحصیل، خیابان، مترو، اتوبوس، مغازه و ... در ارتباط هستیم. گاهی در اولین برخورد یا اولین نگاه احساس بدی به ما دست می دهد و همین باعث می شود ادامه ارتباط باعث بحث و جدل شود و به هر دلیلی به مقصودمان نرسیم.

ممکن است شما در روابط خانوادگی دچار مشکل شده باشید. در صورتی که نیازمند ادامه ارتباط هستید، از طرفی گرفتار حرف و حدیث هایی شده اید که هیچ وقت تمامی ندارد و در هر بار ارتباط باعث گرفتاری های بیشتر شما می شود. به راستی مشکل کجاست؟ مشکل شمایید؟ مشکل آنها هستند؟

گاهی پاک کردن سوال، راه حل مشکل نیست. بارها دیده اید که حتی قطع رابطه اوضاع را نه تنها بهتر نکرده بلکه بدتر نیز کرده پس چگونه باید بر این دسته از مشکلات فائق آمد؟

می خواهیم شما را با راه حل های علمی آشنا کنیم. هر فردی مدل شخصیتی ویژه خود را دارد و با توجه به مدل شخصیتی اش با هر موضوعی یا شخصی رفتار می کند. ممکن است این سوال برایتان پیش آید که به تعداد افراد روی زمین مدل شخصیتی وجود دارد و شما نمی توانید تمام عمرتان را صرف شناخت آنها کنید. اخیرا روش نوینی در شخصیت شناسی با نام اینیاگرام ارایه شده است، یعنی مدل نُه گانه که افراد به 9 تیپ شخصیتی تقسیم می شوند که خود این 9 دسته نیز در 3 دسته: 1- احساسی، 2- فکری و ذهنی، 3- جسمی و حرکتی قرار دارند.

 به طور کلی هر انسانی در دنیا بر اساس زندگی اش، تجربیاتش و ... شخصیتش به یکی از این مدل ها نزدیکتر است. هدف اصلی، شناخت درست تیپ شخصیتی افراد است و اینکه چگونه با هر فردی ارتباطی موثر برقرار کنیم.

در ابتدا به معرفی کامل شخصیت افراد کمال طلب می پردازیم که بیشترین اشتیاق آنها تمایل به درستی و کمال و بزرگترین ترسشان دارای عیب بودن است.

شخصیت کمال گرا

ویژگی ها: افراد متعلق به این تیپ بیشتر اوقات عصبانی هستند، سختگیرند، دایم ایراد می گیرند، انتقاد می کنند، بسیار تمیز و منظم هستند، مودبند، کمی وسواسی هستند، بهترین ها را می خواهند، کیفیت برایشان اهمیت خاصی دارد، برای کمیت ارزشی قایل نیستند، هرگز کیفیت را فدای کمیت نمی کنند، بسیار مسوول هستند، از وجدان اخلاقی بالایی برخوردارند، این افراد صفر و یکی هستند، و بر این باورند که همواره یک راهِ درست برای مواجه شدن با هر مشکلی وجود دارد، ایده آل گرا هستند، ترس از خوب نبودن و کامل نبودن آنها را داغان می کند، برای بهبود بخشیدن به همه چیز تلاش می کنند، مشکل پسند هستند، تعجب نکنید اگر چندین بار برای خرید بروند و دست خالی بازگردند، اصلاح طلبی جزیی انکار نشدنی از وجودشان است، از اینکه با آنها شوخی کنید متنفر هستند و جدیت این افراد ویژگی بارزشان هست.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم بهمن 1391ساعت 8:55  توسط روابط عمومی   | 

فربین عوض پور . مسئول روابط عمومی اداره کل استاندارد کرمان

تحقیقات ،مطالعات و تجربیات گسترده ای در حوزه ارتباطات انسانی نشان می دهد که در مراودات رسمی و غیر رسمی احترام ارزش و منزلتی فراتر از آن چیزی را دارد که در تصور ماست .بسیاری از مردم پول خرج می کنند که دیگران به آنان احترام بگذارند .بسیاری از مردم مقام و منزلت را برای این می خواهند که دیگران به آنها احترام بگذارند اصالتا احترام یکی از نیازهای اساسی زندگی بشر است که امروزه در مراودات رسمی با عنوان تشریفات از آن یاد می شود.شاید در تصویری دیگر بتوان این گونه ترسیم کرد که در مراودات رسمی احترام و در مراودات غیر رسمی محبت اشکال اساسی تشریفات است.وقتی ما به دیگران احترام میگذاریم یعنی برای آنان حق و حقوقی قایل هستیم به آنان به عنوان یکی از اعضای جامعه ای که در آن زندگی می کنیم می نگریم و در واقع با احترام به طور رسمی به آنان محبت می کنیم.

در همین زمینه برای تشریفات قانون زیر به عنوان قانون طلایی تشریفات تدوین شده است:

احترام مسوولیتی است:همه وقتی ،همه جایی و همه کسی .

احترام یک مسوولیت است به این معنا هر فعالیتی که مسوولیت باشد اجرای آن منافع و مضرت اجتماعی دارد و احترام در آن زمینه تنها نتایج و تبعات شخصی ندارد.وقتی ما در اجتماعات مختلف به افراد احترام دیگر احترام می گذاریم در واقع ما به اجتماع احترام می گذاریم و وقتی در اجتماعات و در ارتباطات عمومی به فرد دیگری توهین می کنیم در واقع به جامهع توهین می کنیم.

همچنین وقتی ما به فرد دیگری در حضور دیگران احترام می گذاریم به دیگران می آموزیم که بایستی به یکدیگر احترام بگذارید و اگر به فردی در حضور اجتماعی توهین کنیم محیط را برای توهین افراد به یکدیگر آماده می کنیم لذا می بینیم که احترام یک مسوولیت است.

احترام مسئولیتی است همه وقتی به این معنا که احترام گذاشتن به دیگران در همه زمان ها الزامی است.

احترام مسئوولیتی است همه جایی .به این معنا که احترام گذاشتن به دیگران در همه جا اداره – خیابان و فروشگاه و ... الزامی است .

احترام مسئولیتی است همه کسی .به این معنا که برای احترام گذاشتن نیازی نیست افراد دارای مقام و مرتبه و مال و منال باشند و برای هر فردی احترام گذاشتن الزامی است چه ما فوق ما باشد ،چه هم سطح ما و چه مادون ما .

لذا احترام در همه زمان ها و همه مکان هاو برای همگان یک الزام اجتماعی است و هیچگونه محدودیت زمانی و مکانی و محدودیت ویژگی فردی ندارد.مانند سن ،جنس،سواد،طبقه اقتصادی و پایگاه اجتماعی.

بطور کلی این قانون تاکید دارد که در همه جا به مردم احترام بگذارید .وقتی در موقعیت برتر قرار دارید ،وقتی شما با مشکلات روبرو هستید ،وقتی فرد مقابل عصبانی است ،وقتی فرد خوشحال است.در خیابان در نمایشگاه در فروشگاه ،وقتی دیگری شما را نقد می کند ،یا حتی وقتی دیگران به شما رفتار شما و یا سازمان شما تو هین می کند بایستی به آنان احترام بگذارید.احترام برای همه الزامی است .اگر رهگذر است اگر دیگری برای شما کم اهمیت است و دارای مقام و رتبه ای نیست و در هر حال بایستی به همه احترام گذاشت و با احترام گذاشتن به همه نطفه پرورش عدم اعتماد و حاکمیت تبعیض را خشکاند.

در مفهوم اساسی برای تشریفات احترام مقوله ای همه وقتی ،همه جایی  و همه کسی است.

الف:احترام همه وقتی است .یعنی همه اوقات مردم نیازمند احترام هستند و در هر زمانی بایستی با روی خوش پاسخگوی آنان باشیم.احترام شب و روز نمی شناسد .مردم نمی دانند زمان استراحت شما کی می باشد.دیگری نمی داند جلسه ای که شما برگزار کرده اید مهمتر از پاسخ گفتن به تلفن اوست .مشتریشما اول وقت وآخروقت نمی شناسد او دوست دارد همیشه شما خوش اخلاق باشید و همه وقت به احترام بگذارید.

ب:احترام همه جایی است یعنی است یعنی مردم انتظار دارند در هر جایی که با شما روبرو می شوندبه آناناحترام کنید ،آنان را عزیز بشمارید و با تمام وجود قدرشان را بدانید .بخصوص مشتریان شما دوست  دارند حتی اگر در خیابان هم آنان را می بینید به آنان احترام بگذارید اگر در نمایشگاه ویا فروشگاهی شما را ملاقات کرد نسبت به او بی توجه  نباشید مشتری نمی خواهد که فقط در هنگاهی که در سازمان شماست مورد احترام باشد.

ج:احترام همه کسی است یعنی مردم در مقام احترام هیچ تفاوتی با یکدیگر نمی کنند و هیچ اولویتی برای هیچ کدام احترام نیست .حتی کارکنان سازمان ها از مدیرشان انتظار دارند که آنان در ارتباطات سازمانی (احترام)مساله مادون و ما فوق و همسطح را نظر نگیرند و از این لحاظ همه همه را به یک چشم ببینند .

لذا توجه داشته باشید که مشتریان شما تنها در صورتی که  با آنها به خوبی رفتار کنید دوباره سر وقت شما می آیند.

منبع :مدیریت تشریفات

دکتر احمد یحیایی ایله ای

 

+ نوشته شده در  یکشنبه پانزدهم بهمن 1391ساعت 9:27  توسط روابط عمومی   | 

فرستنده : مريم اسدي

مسئول روابط عمومي اداره كل استاندارد چهار محال و بختياري

 

مطلب حاضر ازکتاب گزارش و اصول بین المللی روزنامه‌نگاری اثر "فرمان عبدالرحمان" انتخاب شده است.

 

نویسنده مطلب پیش رو کرد زبان و اهل استان سلیمانیه عراق بوده و ازسال 1991 میلادی به صورت حرفه ای به روزنامه‌نگاری مشغول است. وی کتاب فوق را راهنمایی عملی و نظری برای علاقه‌مندان به این حرفه می‌داند.

به عنوان مقدمه: دستیابی به خبر برای روزنامه‌نگار، کاری آسان نیست به همین خاطر باید، روزنامه‌نگار، شخصی ماهر، دارای شم خبری و با سلیقه باشد. اولین منبع خبری برای روزنامه‌نگار، گوش‌ها و چشم‌هایش هستند به این معنی که باید گوشی شنوا، تیز وبا تحملی داشته باشد تا از شنیدن صحبت های مردم بی حوصلگی نشان ندهد و به این‌که شهروندان چه می‌گویند، چگونه آن‌را بیان می‌کنند و آنچه که در دلهایشان به هر دلیلی نگه می‌دارند، گوش فرا دهد، همچنین چهارچشمی باید مراقب هر رویدادی باشد.

انواع منبع خبر

با تمام این وجود به طور کلی، خبر از منابعی به دست می‌آید که در ادامه به ترتیب اهمیت در موردشان به صورت مختصربحث خواهیم کرد.

1-     منابع اصلی

منابع اصلی بهترین منابع به شمار می‌آیند که عبارتند از منابعی که خودشان دوست دارند که سراغ آنها بروی تا اطلاعات بیشتر و تازه در مورد رویداد ارائه بدهند این منابع به 6 دسته  زیر تقسیم می‌شوند

1-1 منابع تخصصی:عبارتند ازمنابعی که در هنگام روبرو شدن با موضوع های تخصصی باید سراغشان رفت مانند سازمانهای حکومتی، سازمان آمار، پلیس، متخصصان رسمی.

دستیابی به خبر برای روزنامه‌نگار، کاری آسان نیست به همین خاطر باید، روزنامه‌نگار، شخصی ماهر، دارای شم خبری و با سلیقه باشد

1-2  اسناد: تمام اسناد رسمی (دارای مهر و امضا و شماره) که رویدادها را تائید یا رد کنند یا مساله‌ای را به اثبات برسانند.

1-3  بیانیه ها واطلاعیه های مطبوعاتی:خلاصه مطالبی است که از طرف سازمان مرتبط با موضوع به صورت بیاینه منتشر می‌شود.با این حال با توجه به این‌که در این بیانیه ها، تمام جزئیات مطرح نمی‌شوند باید روزنامه‌نگار، به صورت ویژه پیگیر موارد مطرح شده ومطرح نشده احتمالی آنها باشد.

1-4  افرادی که خود بخشی از رویداد هستند؛ این افراد نقش اصلی در رویداد دارند و روزنامه‌نگار می‌خواهد خبر را در مورد آنها آماده کند در نتیجه، بخشی از منابع اصلی ما را تشکیل می‌دهند.مثلا پلیس هایی که در دستگیری باندی تبهکار از نزدیک نقش داشته اند.

1-5  قربانیان رویداد:منظور افرادی است که در اثر حادثه ورویدادی، ضرر مالی، جانی یا حیثیتی می‌بینند یا به خاطر اتفاق یا رویدادی دچار ضرر می‌شوند.

1-6 شاهدان رویداد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه هفتم بهمن 1391ساعت 8:44  توسط روابط عمومی   | 

زهره ایزی .مسئول روابط عمومی اداره کل استاندارد خراسان شمالی

معني و اهميت واژه ارتباطات، در مدیریت چيست؟
ارتباط كاركنان، روندي مداوم بوده و مستلزم وجود مهارت در ارسال و دريافت پيام است.
واژه ارتباطات به مفهوم انتقال اطلاعات از يك فرد به فردي ديگر و درك آن، توصيف شده
است. اين فرآيند به عنوان مسئوليت يك مدیر، گاهي اوقات ((ارتباطات كاركنان)) ناميده
مي شود.
هر چند كه فرايند ارتباطات بين مدیران با يكديگر و نيز بين مدیران میانی و مدير
ارشد نيز از اهميت مشابهي برخوردار است.
واژه ارتباطات به ندرت براي توصيف ابزارهاي الكترونيكي و مكانيكي انتقال و در يافت
اطلاعات مثل: روزنامه، نشريه خبري، چاپگرهاي رايانه اي، راديو، تلفن و فيلم هاي
ويدئويي به كار مي رود. ارتباطات كاركنان، داراي خصوصيات و محدوديتهاي فراوان اما
ظريف و پيچيده اي است و به همين علت بايد با دقت هدايت شود.

براي اينكه افراد منظور شما را دريابند، چه كمكي مي توانيد به آنها بكنيد؟
براي شروع، نگران مطالبي كه گاه و بي گاه گفته ايد نباشيد. حتي ميتوانيد از يك
كارمند بخواهيد كه حرفهاي شما را تكرار كند. تمرين ديگر اين است كه كاركنان را به
سئوال كردن وا داريد. اين كار، نقاط ضعف و درك افراد را براي شما روشن خواهد كرد،
اما بهترين توصيه اين است كه دقيق باشيد و از بيان عبارت نارسا و به كار بردن
مفاهيمي كه باعث ابهام ميشوند، خودداري ورزيد.

به جاي اينكه بگوييد :
((شتاب دستگاه را كمي اضافه كن.))
بگوييد :
((من ميخواهم دور اين دستگاه در هر دقيقه بين 1900 تا 2100 باشد.))

به جاي اينكه فرمان بدهيد :
((اين مطلب را هر چه زودتر تايپ كن.))
بگوييد :
((من تايپ شده اين نامه را تا ساعت 2 بعد از ظهر امروز احتياج دارم )).

به اين ترتيب انتظارات شما از لحاظ كميت، كيفيت و استانداردهاي زماني دقيقاً مشخص
مي شوند.

ارتباطات چگونه سازمان را فعال مي كنند؟
سازمان با تامين ارتباط بين طرح ها و عمليات، فعال مي شود. شما ممكن است نقشه هايي
بزرگ و كاركنان خوبي داشته باشيد، اما تا هنگامي كه كاري انجام نشود، در حقيقت چيزي
نداريد. بدون ارتباط مؤثر، نه انگيزش و نه رهبري كاري از پيش نمي برند. اين همان
چيزي است كه آغاز كننده اصلي است و نقشه ها را به تعاماًَ به اجرا در مي آورد.
مدیران شايسته، ارتباط كاركنان را به خوبي مي شناسند. آنها مي دانند كه تصورات
كاركنان از رهبرانشان به چگونگي رد و بدل كردن اطلاعات در فرآيند ارتباطات بستگي
دارد.
چنانچه كاركنان از احساسات و خواسته هاي شما اطلاع نداشته باشند، بهترين ايده هاي
مديريتي در دنيا بي فايده است. ارتباطات خوب، به خصوص وقتي یک مدیر در حال پروش
روحيه جمعي است يا وقتي كه كاركنان به واسطه تغييرات سازماني پي در پي، يا تنگناهاي
اقتصادي، احساس ناامني و تهديد مي كنند، از اهميت زيادي برخوردار است.

منظور از فرآيند ارتباطات چيست؟
ارتباطات در مفهوم وسيع، سلسله اقداماتي است كه موجب مي شوند ايده اي از ذهن يك نفر
به ذهن ديگري انتقال يافته، درك شده و به اجرا درآيد.
عامل اساسي در تمام ارتباطات انساني اين است سرپرست ها براي تاثير بيشتر، بايد با
كاركنان رابطه اي نزديك برقرار سازند، نسبت به برداشتهاي ديگران از اطلاعات و
عقايد، حساسيت نشان دهند و حرفهايي را كه ممكن است باعث كندي روند كار شوند، به
حداقل برسانند.
اين كار مستلزم آن است كه مدیران مهارت بيشتري در به كار گيري كلام و نوشته (علايم
غير كلامي كه از چهره و بدن به ديگران منتقل مي شود) داشته باشند.
آخرين- و نه كم ارزش ترين- توصيه اين است كه به مدیران توصيه مي شود مهارت خود را
در دريافت اطلاعات از ديگران كه لازمه آن گوش دادن مؤثر و توجه به واكنش ها و
سؤالات است، افزايش دهند.

 

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم دی 1391ساعت 11:12  توسط روابط عمومی   | 

فرهاد مراتی .مسئول روابط عمومی اداره کل استاندارد خراسان جنوبی

وبلاگ تركيبي از دو كلمه web و log ، به معني ثبت روزانه وقايع در وب است. پديده وبلاگ نويسي از سال ۸۰ در ايران شروع شد اما از آن تاريخ تاكنون، رشد فزاينده اي داشته است. گرچه در يک سال اخير اين روند به دليل پديدار شدن  سايت هاي شبکه اجتماعي کمي کند شده و وبلاگ نويس هاي قديمي به سمت اين نوع سايت ها تمايل بيشتري پيدا کرده اند، اما هنوز وبلاگ طرفداران خاص خود را در ايران و ساير کشورها دارد.

بلاگرها، افرادي هستند كه مرتباً در وب به جست وجو پرداخته و از سايت هاي مختلف اطلاعات جديد كسب كرده و در وبلاگ خود يادداشت مي كنند و يا در سطح گسترده تر، اطلاعات عمومي كسب كرده از داخل و خارج وب را در وبلاگ خود ثبت مي كنند. بلاگرها همانند صياداني هستند كه در شكارگاه اينترنت به جست وجوي شكار جديد و گردآوري اطلاعات مي پردازند.

با توجه به مقدمه فوق که هر چند تمامی شما همکاران به آن واقف بودید جنبه هایی از وبلاگ را خصوص روابط عمومی مورد بحث قرار میدهیم.

آيا وبلاگ ها در ارتقاي سطح روابط عمومي ها موثرند؟

اين سوال را چند سال پيش اينگونه جواب داده اند : وبلاگها نياز روابط عمومي آنلاين هستند. استفاده علمي از وبلاگ مي تواند قدم اول روابط عمومي ها براي ورود به دنياي مجازي باشد. امروز هم بر اين عقيده هستند اما بر يک نکته بيشتر دقت کنيم. مخصوصا اينکه وبلاگ قدم اول روابط عمومي براي ورود به دنياي مجازي است. يعني امروزه مي توانيم گام هاي کامل تر و بزرگتري برداريم چرا که ارتقاي برنامه هاي مديريت محتواي سايت ها و خدمات قابل ارايه بر روي سايت هايي که عمدتا مبتني بر وب2 طراحي مي شوند خيلي بهتر مي توانند سطح روابط عمومي ها را ارتقا ببخشند.

يک وبلاگ چه کاربردهايي در روابط عمومي دارد؟

وبلاگ مکاني براي نوشتن حاشيه هاهست. حرفهايي از جنس مردم را در وبلاگها مي توان  يافت.وبلاگ براي روابط عمومي مانند تابلوي اعلاناتي است که شما مي توانيد اخبار و بخشنامه و اطلاعيه هاي سازمان را در آن قرار دهيد و از مخاطبان خود بخواهيد نظراتشان را برايتان بنويسند بدون آنکه براي انجام نظرسنجي هزينه اي مقتبل شده باشيد.

وبلاگها مي توانند خدمات بريده جرايد را ارايه دهند. شما به راحتي مي توانيد به خبري که درسايتي قرار دارد لينک  دهيد بدون آنکه با محدوديتهاي وب سايت تان مواجه شويد. براي آن موضوع تفسير و تحليل بنويسيد.

وبلاگها محل رقابت هستند. در تحقيقي که يک پژوهشگر انجام داده بود نتيجه گيري کرده بود: اگر سازمانها از مزاياي وبلاگها آگاه شوند روي آن سرمايه گذاري خواهند کرد. پس کاربردهاي وبلاگ را از دو منظر درون سازماني و برون سازماني مي توان ديد

وبلاگي که به صورت گروهي و با مشارکت کارکنان يک سازمان به روز رساني مي شود را روابط عمومي چگونه مي تواند هدايت و به تعبيري مديريت کند؟

يکي از نکات مهم، تعيين حد و مرز مشارکت کارکنان در وبلاگهاست. برخي از سازمانها، جزوه اي را تحت عنوان دستورالعمل وبلاگنويسي سازماني تهيه کرده اند و وبلاگ نويسي مرتبط در محيط کار براي آنها آزاد است.  در اين دستورالعمل ها ذکر شده که نويسنده يک وبلاگ، بنويسد که نوشته هاي او کاملا ديدگاه شخصي دارد.  روابط عمومي ها با اين اقدام، فرصت تمرين نوشتن را به همکاران و علاقمنداني که احساس مي کنند، حرفي براي گفتن دارند فراهم مي کنند و از ديدگاه ها و افکار عمومي سازمان مطلع مي شوند.

يکي ديگر از مواردي که در اين دستورالعمل ها به آن توجه مي شود اين است  که از طریق وبلاگ میتوان انتقاد سازنده انجام داد،هر چند که به مذاق گروهی خوش نیاید.. به هرحال محيط اين وبلاگ هايي که براي کارکنان فراهم مي کنيد احتياج به نظارت دارد. پس عاقلانه اين است که قبل از اينکه وبلاگ هاي درون سازماني را بتوان از بيرون از سازمان مشاهده کرد ابتدا از داخل سازمان دوره آزمايشي خود را شروع کند. 

آيا وبلاگ نويسي همان روزنامه نگاري است و مي توان بلاگر را روزنامه نگار دانست؟

وبلاگ نويسي از جهاتي با روزنامه نگاري شباهت دارد ولي پاسخ به اين سوال که آيا وبلاگ نويسي همان روزنامه نگاري است، موضوعي است که بين صاحبنظران حوزه رسانه و روزنامه نگاري همچنان مورد بحث و اختلاف است. در اينجا به اختصار دليل هايي که باعث شده تا عده اي آن را از هم مجزا بدانند يادآور ی میگردد:

مرزبندي هايي که بين روزنامه نگاري و وبلاگنويسي است را مي توان به پنج عامل مهم از جمله رعايت مسايل اخلاقي، حرفه اي، حقوقي، سازماني و تکنولوژيک تقسيم بندي کرد.

1-  اصول اخلاقي:

اصول اخلاقي روزنامه نگاري با اصول اخلاقي وبلاگ نويسي متفاوت است. شايد آن تعهدي که روزنامه نگار لازم است در صحت و دقت خبرهاي تهيه شده بکار گيرد در وبلاگنويسي کمتر مشاهده شود. علاوه بر اين در روزنامه نگاري علاوه بر تعهد شخصي ما يک تعهد سازمان رسانه اي داريم، اما در وبلاگ نويسي تعهد شخصي پررنگ تر است.

2  اصول حرفه اي:

آموزش سبک و زبان نگارش در روزنامه ها و يا حتي سايت هاي خبري آنلاين از قوانين خاص خود پيروي مي کند ولي وبلاگ، سبک خاصي از نگارش را ندارد.  وبلاگنويسان با موانعي تحت عنوان استانداردهاي نگارش در روزنامه نگاري  کمتر مواجهند. وبلاگ نويس حتي مي تواند لحن و زبان عاميانه هم در وبلاگش استفاده کند و بعضا شاهديم که حتي پاي بند اصول صحيح نويسي در وبلاگ نيستند.

3- جنبه هاي حقوقي:

يک سازمان رسانه اي تابع مقررات، قوانين، آئين نامه ها و ساختار رسمي است که بر اساس آن به عنوان يک شخص حقوقي در جامعه معنا پيدا مي کند. نحوه برخورد جامعه، سازمانها و دستگاه ها براي يک روزنامه نگار و يک خبرنگار رسانه اي تعريف شده و مشخص است. به عنوان مثال در نظر بگيريد براي تهيه گزارشي به صحنه حادثه مي آييد بدون اينکه کارت خبرنگاري داشته باشيد و اينکه صرفا خود را وبلاگنويس معرفي کنيد به اين راحتي اجازه حضور شما را در صحنه را نخواهند داد ولي اينها همه براي خبرنگاري تعريف شده است.

4- جنبه هاي سازماني:

وبلاگنويسي، بدون واسطه و بدون برنامه است و نيازي به سطوح مختلف عوامل تحريريه از جمله سردبير و دبير سرويس ندارد اما در ساختار روزنامه، اين سلسله مراتب است که عامل تصميم گيري انتشار نهايي مطلب است و گاهي به صلاحديد سردبير يا دبير سرويس تغييراتي در عنوان و متن مطلب رخ مي دهد. ضمنا مرتب نوشتن و راس ساعت خاصي منتشر کردن از خصلت روزنامه است که در وبلاگ آنرا نمي بينيم وبه تعبيري بدون برنامه است.

5- عوامل تکنولوژيک:

ابزار توزيع و انتشار تفاوت کرده است. وبلاگ صرفا ابزار توزيع و انتشار است. يعني بهره گيري از تکنولوژي هاي نوين ارتباطي و خصوصا وبلاگ نويسي مي تواند به توسعه روزنامه نگاري و تعامل بيشتر با خوانندگان کمک کند. ضمن اينکه وبلاگ نويسي تهديدي براي روزنامه نگاري نيست گرچه بسياري از جنبه هاي روزنامه نگاري را تغيير داده است

روزنامه نگار به راحتي و با ايجاد يک وبلاگ رايگان و ساده مي تواند وبلاگ نويس شود ولي چقدر از وبلاگنويس ها هستند که مي توانند يادداشت نويس و ستون نويس ثابت براي روزنامه اي شوند یا خبر نویس خلاق شوند

در پايان براي جمع بندي  اين نکته را يادآور میگردد که وبلاگ نويسي، گرچه مي تواند مقدمه اي براي روزنامه نگاري باشد ولي دقيقا همان روزنامه نگاري شهروندي است که به دلايلي که ذکر شد با اصطلاح روزنامه نگاري متفاوت است.

جمع بندي ديگر نيز در خصوص روابط عمومي ها و نحوه استفاده آنها از وبلاگ هاست. راه اندازي وبلاگ سازماني، موجب مي شود همکاراني که مطالبي را که تمايل به نوشتن دارند را شما تحت پوشش بگيريد و فرصتي را براي مطرح کردن خودشان در سازمان بوجود آوريد البته به شرط ها و شروط ها. اگر بتوانيد اين ظرفيت ها را طوري هدايت کنيد که در جهت اهداف سازمان شما بنويسند مدتي بعد ، شما کساني را در سازمان خود به عنوان کارشناس پرورش داده ايد که مي توانند اظهار نظر کنند و از مطالب آنها در سايت سازماني، نشريات، روزنامه ها و... بهره مند شويد.

گرفته شده از سایت کاوشگران روابط عمومی

 وبلاگ نویسی در حوزه روابط عمومی
+ نوشته شده در  دوشنبه یازدهم دی 1391ساعت 10:32  توسط روابط عمومی   | 

فربین عوض پور.مسئول روابط عمومی اداره کل استاندارد کرمان

به گزارش روابط عمومي استاندارد كرمان، اولين جلسه هسته روابط عمومي صنعت ،معدن و تجارت در محل سالن گردهمايي اين سازمان برگزار گرديد .اعضای اين هسته شامل روابط عمومي زمين شناسي - بانك صنعت و معدن - دخانيات - شركت غله - ذغالسنگ - پشتيباني امور دام - شركت فرش- شركت شهرك ها مي باشند و با توجه به ارتقاء جايگاه موسسه ي استاندارد به سازمان ملي استاندارد و مستقل شدن اين سازمان زير نظر مستقيم رياست محترم جمهوري عنوان گرديد مسئول روابط عمومي استاندارد كرمان به عنوان كارشناس با تجربه روابط عمومي گروه هسته روابط عمومي صنعت و معدن و تجارت را همراهي نمايند .در اين جلسه ايجاد يك وبلاگ و برگزاري دوره هاي آموزشي روابط عمومي تشريفات و حرفه اي با همكاري مدير كل روابط عمومي استانداري مصوب گرديد .

+ نوشته شده در  شنبه نهم دی 1391ساعت 13:15  توسط روابط عمومی   | 

 

زهره ایزی. مسئول روابط عمومی اداره کل استاندارد خراسان شمالی

برهیچکس پوشیده نیست که پیشرفت کلی مسائل روز جهان ، از طریق نقل و انتقال صحیح اطلاعات و روابط تنگاتنگ بین یک سازمان با نهادهای تابعه و یا با دیگر ادارات است .

اگر اخبار و اطلاعات واصله ، سازماندهی دقیق شود و از نظر علمی و سیستماتیک راه صواب و کم خطایی را بپیماید و حق مطلب را آنگونه که باید و شاید ارائه نماید به تبع ان زمینه های رشد و نمو استعدادها و پیشرفت اهداف مورد نظر ، دقت و سرعت چشمگیری یافته و پروژه های ارائه شده توسط دولت خدمتگذار و یا نهاد اجرایی  رنگ و بوی تسریع و موفقیت به خود می گیرد.

این مهم برآورده نخواهد شد مگر اینکه دستگاهها و ادارات تابعه با واحد روابط عمومی خویش ، که قلب تپنده هر سازمانی است ، ارتباط وسیع ، قوی ، و تنگاتنگی در حیطه ارائه اطلاعات دقیق و هماهنگی در کلیه زمینه ها داشته باشند.

بازتاب قدرت روابط عمومی ، نمود قدرت مدیر مربوطه است که موفقیت وی را به همراه خواهد داشت . از مهمترین ابزار موفقیت یک مدیر نیرومند ، داشتن روابط عمومی توانمند است تا بتواند عملکرد تمامی واحدهای زیر مجموعه را به طور مطلوب معرفی و ارزیابی نماید و آن را در صحنه قضاوت دیگران به نمایش بگذارد.

اما..........

علیرغم فعالیت بسیار ، و تلاشهای بی شائبه همکاران عزیز در این بخش ، آنچنانکه بایسته و شایسته است به این واحد بها داده نشده و همواره انگشت ملامت به سویش نشانه می رود و متاسفانه در برخی ادارات شاهد بی توجهی نسبت به این واحد مهم اداری هستیم واحدی که در حل تمامی مشکلات و بروز بحرانهای ناشی از اجتماع و طبیعت ، نقش بسیار مهم و بسزایی ایفا می نماید تا مدیر مربوطه بتواند  بحران بوجود امده را به نحو مطلوب رفع و مهار نماید.

امید است با تجهیز نمودن این واحد به فناوری روز و سیستمهای اطلاع رسانی قوی و مهم تر از همه پشتیبانی و حمایت همه جانبه و مستحکم مسئولین مربوطه ، شاهد ارتقاء سطح مدیریتی در تمامی امور و بازتاب آن در روند تکاملی زندگی خویش باشیم.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و دوم آذر 1391ساعت 8:25  توسط روابط عمومی   | 

زهره ایزی مسئول روابط عمومی اداره کل استاندارد خراسان شمالی

رسانه نگاری الکترونیک یک شکل جدید و کانال تازه برای تولید،بسته بندی و توزیع اطلاعات از سوی سازمان های خبری است.الفبای رسانه نگاری الکترونیک یعنی گزارشگری به کمک کامپیوتر و اینترنت.رسانه نگاری الکترونیک  ترکیبی از چندین نوع کار رسانه ای است.پس دست اندرکاران رسانه نگاری الکترونیک باید روزنامه نگاری را با دانش فنی و مهارت های الکترونیک ادغام کنند.رسانه های الکترونیک محدودیت های رسانه های چاپی مانند محدودیت تیراژ جای خود را به مفهوم جدیدی به نام بازدید کننده داده است.

محتوا در رسانه الکترونیک هرگز نمی میرد. مطالب رسانه های الکترونیک اگر چه مستقیما توسط گروه های مرجع دریافت می شود، اما به طور غیر مستقیم به سایر گروه های جامعه نیز منتقل می گردد.

بدین ترتیب در یک جریان دو و چند مرحله ای انتقال اطلاعات و دیدگاه ها و رسانه های سایبر بخش عمده ای از اقشار اجتماعی را تحت پوشش قرار میدهند.

در رسانه های الکترونیک ،مخاطب جای سردبیر را گرفته است و فرآیند دروازه بانی خبر ،نه از سوی دبیران تحریریه و خبرنگاران،بلکه از سوی مخاطبان رسانه های الکترونیک صورت می گیرد.ترکیب ویژگی های رسانه های الکترونیک با یکدیگر ،قدرت انرژی تولیدی غیر قابل مقایسه ای تولید می کند که در فضای رسانه های چاپی تصور آن غیر ممکن است.

مخاطب رسانه الکترونیک ،تک منبعی نیست .در فضای واقعی ، هر مخاطب به لحاظ محدودیت های مختلف،تنها امکان دسترسی به یک یا دو منبع رسانه ای دارد،در حالی که در فضای سایبر ،مخاطب از طریق کلیک های هوشمند و "ترک بک ها" یا همان دنباله ها می تواندداستان یک جریان خبری را تا لایه های عمیق تر و دقیق تر دنبال کند.مخاطب رسانه الکترونیک واقعا به مفهوم علمی آن فرآیند دروازه بانی خبر را خود انجام میدهد.شاید بتوان گفت امروز در فضای جدید رسانه ای شاهد جابجایی در نقش ها هستیم.گیرنده به جای فرستنده و فرستنده به جای گیرنده.شاید هم هر دو نقشی همزمان و دو گانه ایفا می کنند.

 

رسانه های الکترونیک به دلیل ویژگی های خاص خود نیازمند برنامه ریزی و مدیریت تخصصی به منظور تولید محتوای مناسب و انتشار برای مخاطبان هستند.

به عبارت دیگر فرآیندهای مدیریتی اعمال شده در رسانه های الکترونیک ، تفاوت محسوسی با رسانه های سنتی و چاپی دارد. در این رسانه ها از زمان تولید اطلاعات و محتوا اعم از خبر ،عکس،تحلیل،گزارش،مصاحبه و مولتی  مدیا تا زمان صفحه بندی و ارایه مطالب (مراحل پیش از انتشار) و در نهایت توزیع و انتشار ،فرآیندهای مدیریتی متعددی اعمال می شود که پیشبرد دقیق هر یک از آنها  نیازمند اطلاع از ویژگی ها ،کارکردها،امکانات و توانمندی ها و گاه محدودیت های رسانه ای های الکترونیک است.

 

منبع: تکنولوژی های کاربردی روابط عمومی الکترونیک،دکتر حمید ضیایی پرور

+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم آذر 1391ساعت 8:22  توسط روابط عمومی   | 

 فرهاد مراتی .مسئول روابط عمومی اداره کل استاندار خراسان جنوبی

1)   بپذیریم که علم به اندازه تجربه مهم است پس فقط به دانسته های تجربی خودمان اکتفا نکنیم.روابط عمومی یک علم است ، علمی در خصوص ارتقاء برند و خوشنامی سازمان.
پس هرکسی را به عنوان مسئول یا کارمند روابط عمومی استخدام نکنید بلکه انسانهای واجد شرایط از نظر ذات و جوهره به همراه دارا بودن دانش روابط عمومی با پتانسیل یادگیری را استخدام کنید.

2)   بپذیریم که رقابت واقعیت دنیای تجاری است، اگر رقابت را جدی نگیریم، حذف می شویم. در دنیای شدید رقابتی برقراری روابط شایسته با زنجیره ارزش آفرینی را نمی توان نادیده گرفت. پس برای آن برنامه ریزی و اقدام کنید.

3)   بپذیریم که ادبیات و کارکردهای حضور در بازارهای انحصاری، قابلیت کاربرد در فضای رقابتی را ندارند، پس باید تغییر کنیم. دیدگاه تان نسبت به روابط عمومی را تغییر دهید. امروزه سازمانها به روابط عمومی تجاری و صنعتی نیاز دارند.

4)   بپذیریم که کلید بهبود در هر سازمان تغییر تفکر مدیران ارشد آن است. مدیران ارشد نباید اجازه دهند اعتبار و برند سازمان مورد کوچکترین کم توجهی قرار گیرد.

5)   بپذیریم که کارکنان عضو خانواده کاری و مشتریان درون سازمانی ما هستند پس باید انگیزه های آنان را باور سازیم. یادمان بماند کارکنان راضی، مشتریان راضی می آفرینند، روابط عمومی مواظب درجه شادی بهره ور سازمان باشد.

6)   بپذیریم که مشتریان دلیل اصلی بقای کسب و کار ما هستند، پس در نوازش آنان کوتاهی نکنیم. مسئولیت رضایت مشتریان به عهده تمام کارکنان سازمان است اما بازاریابی و روابط عمومی مسئولیت اصلی را به عهده دارند.

7)   بپذیریم که کیفیت مهم ترین اصل کسب و کار است .روی کیفیت محصول و کیفیت خدمات و ارتباطات سرمایه گذاری کنیم. روابط عمومی و ارتباطات شایسته مدیریت فرایند خرید مشتری در بلند مدت هستند.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه دهم آبان 1391ساعت 10:59  توسط روابط عمومی   | 

مرضیه نامدار، مسئول روابط عمومی اداره کل استاندارد استان تهران

ازجملات منفی استفاده نکنید .

جملات را مثبت کنید. از به کار بردن کلمات و الفاظی مثل خون – مرگ – قتل – غارت – غم – اندوه که موج منفی ساطع می کند خود داری نمایید.

 

2-  از سخنان عوام پسندانه استفاده نکنید

در همایشهای علمی ،ادبی ،فرهنگی وهنری از بیان مسائل روزمره اقتصادی مثل قیمت گوشت ومرغ جدا بپرهیزید چون شما نه کارشناس مسائل اقتصادی هستید واین بیان،  برداشت های متفاوتی در تصور مخاطبان به وجود می آورد و وجه تشابهی با همایش ندارد.

 

3- صفت کلمات فارسی را به صورت مونث به کار نبرید.

 

درزبان فارسی مذکر ومونث نداریم واین مخصوص زبان های عربی، آلمانی، انگلیسی و....است .

ما درفارسی" مرحومه مغفوره" نداریم – "فقیده سعیده" نداریم – "وزارت عالیه" نداریم

– "بانوی مکرمه "اشتباه است .

 

 


برچسب‌ها: مجری گری
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه هشتم آبان 1391ساعت 9:40  توسط روابط عمومی   | 

فرهاد مراتی .مسئول روابط عمومی اداره کل استاندارد خراسان جنوبی

با سلام به همکاران روابط عمومی

چندی پیش با ارائه دو مطلب از کتاب سقوط تبلیغات و ظهور روابط عمومی(حرکت تبلیغات مارپیچ است.روابط عمومی خطی) مورد انتقاد چند تن از دوستان دقت اندیش و تیر بین نسبت به متن قرار گرفتم که این راهی را بر من گشود تا مطالبی در نقد این کتاب بیابم و در این پست بر شما بنگارم

امیدوارم مفید واقع گردد و کماکان از دقت نظر شما در خواندن مطالب کمال سپاس را دارم

عنوان کتاب : سقوط تبلیغات و ظهور روابط عمومی

نویسندگان : اَل ریس - لورا ریس

مترجم : سنبل بهمنیار

ناشر : نشر سیته

سال و محل انتشار : ۱۳۸۶ تهران

  •  عادل میرشاهی

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه سوم آبان 1391ساعت 12:45  توسط روابط عمومی   | 

مرضیه نامدار ، مسئول روابط عمومی اداره کل استاندارد استان تهران

در اکثر رویدادهای کشور از مقامات استانی و کشوری دعوت می شود تا با حضور و سخنرانی در رویداد به رویداد ارزش و بها بدهند. گاهی اوقات این حضور باعث ایجاد مسائلی می گردد که برای برگزارکنندگان کمتر قابل پیش بینی است.. با بررسی این رهنمود ها نسبت به انتخاب مقام مسئول تصمیم درستی اتخاذ خواهید نمود.

مزایاي حضور مقامات دولتي در مراسم:

1-      حضور مقامات در يك مراسم و رويداد مي تواند مورد پوشش خبري و رسانه اي قرار بگيرد. عوامل برگزاري مي توانند با طرح اين موضوع نسبت به انتخاب حامي مالي رويداد با ميدان وسيعتري نسبت به انتخاب اسپانسر اقدام نمايند.

2-       در مراسم افتتاح يك كارخانه و يا پروژه ، حضور يك مقام مسئول بسيار در شهرت و معرفي طرح موثر مي باشد و پيشنهاد مي گردد اين مراسم با تشريفات خاصي برگزار و با يك تيم خبري مجرب و با مرابطات عالي وارد مذاكره شويد و ضمانت بگيريد كه مراسم شما تحت پوشش خبري مناسب قرار گيرد. اگر موفق به انجام اين كار نشويد چندين برابر آن را بايد صرف تبليغات موثر نماييد.

3- خيلي از سازمان ها تمايل دارند در مراسم با حضور مقامات حاضر شوند و اين مي تواند تاييدي بر صحت و سقم رويداد باشد. در هر صورت بايد بپذيريم كه خيلي از افراد هميشه دنباله رو هستند و با محافظه كاري مي توانند در اين مراسم به عنوان مشاركت و حتي مساعدت وارد عمل شوند.

4- حضور يك مقام مسئول در يك رويداد مي تواند به عنوان يك ارتباط موثر قلمداد گردد و باعث ايجاد رابطه دوستانه بين عوامل رويداد و مقام مدعو گردد. در اين خصوص مي توان به امتيازات خاصي  بدون اتلاف وقت و از مسير ميانبر دست يافت . به طور مثال مي توان يك وقت ملاقات از يك وزير گرفت كه در حالت عادي زمان بر خواهد بود.ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه یکم آبان 1391ساعت 9:28  توسط روابط عمومی   | 

فرستنده : مريم اسدي

مسئول روابط عمومي اداره كل استاندارد چهار محال و بختياري

ارتباط به معنای برخوردهای متفاوت با اشخاص متفاوت است ، اما بعضی از مردم در این زمینه دچار گرفتاریهایی میشوند، علت اصلی گرفتاریهای آنها در برقراری ارتباط با یکدیگر،این است که هر کدام به شیوه خود با دیگران ارتباط برقرار میکنند.

ارتباط موثر با دیگران، نیاز به خلاقیت دارد. هر یک از ما در هر لحظه در شرایط ادراکی ویژه ای به سر می بریم. اگر از شیوه مورد علاقه شخص مخاطب خود استفاده کنید و خود را در سطح دیگران قرار دهید و از زبان آنها برای انتقال نقطه نظرهای خود استفاده نمایید، او به اقدام و خواسته شما پاسخ مثبت خواهد داد و اغلب به نتیجه دلخواه مورد نظر خود یعنی ارتباط موثر خواهید رسید. در بحث ایجاد ارتباط و چگونگی برقراری آن، متقاعد نمودن دیگران، هنر بدست آوردن حمایت و همکاری افراد و فرآهم آوردن شرایطی که افراد بتوانند مطابق میل و خواسته شما رفتار کنند، عناصری اصلی و تعیین کننده هستند.

ایجاد ارتباط از راههای مختلفی صورت می پذیرد.

الف: به حرفهای دیگران خوب گوش دهید

یکی از روشهای مهم در برقراری ارتباط موثر و درک بهتر مخاطب خود و ایجاد شرایطی که او نیز بتواند شما را بهتر درک کند، گوش دادن پویا است، که هنریست همپای سخن گفتن و کسی که بخوبی به صحبتهای دیگران گوش می سپارد می تواند رابطه خوبی با آنها برقرار کند. ارتباط واقعی زمانی ایجاد می شود که به سخنان مخاطب خود به خوبی گوش فرادهیم، منظور این است که به گفته ها و طرز تلقی و نقطه نظر های مخاطب خود به گونه ای خاص گوش فرادهیم، متوجه گردیم او چه منظوری و چه احساسی دارد و به قالب فکری او در مورد حرفی که می زند دقیق شویم.

اگر از شیوه مورد علاقه شخص مخاطب خود استفاده کنید و خود را در سطح دیگران قرار دهید و از زبان آنها برای انتقال نقطه نظرهای خود استفاده نمایید، او به اقدام و خواسته شما پاسخ مثبت خواهد داد

درک همدلانه، روش بسیار موثری است که می تواند تغییرات فراوانی در شخصیت ایجاد کند بنا براین گوش دادن موثر به مخاطب بدین معناست که بتوان مانند او دید، شنید و احساس کرد. در واقع این نوعی همگام شدن و برقراری ارتباط مؤثر است. در رابطه با همگام شدن و همزبانی روحیه شما با مخاطبان، سرعت صحبت و حتی هم نفس شدن شما با آنها، ارتباط موثرتری ایجاد می کند و درک متقابل شما و او را به حداکثر می رساند. با همسان کردن روشهای ادراکی خود با مخاطبتان تضمین می کنید که شما و او در سطح مشابهی ارتباط برقرار می سازید. اما باید به این مساله توجه داشت که حتی اگر منظور و نیت مخاطب خود را به درستی درک کنید، ممکن است هنوز در بسیاری مواقع اشخاص از معنای پنهان در پس پرده سخن خود آگاه نباشند. از جمله راههای اطلاع از معانی پنهان و در پس پرده، استفاده از کلید “چرا” است، اما کلمه پرسشی “چرا؟” نیز می تواند مشکلاتی ایجاد کند.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه بیست و نهم مهر 1391ساعت 10:56  توسط روابط عمومی   | 

مرضیه نامدار ، مسئول روابط عمومی اداره کل استاندارد استان تهران

اشاره: انجام یک مصاحبه خبری گذشته از دانستن و بکار بستن تکنیک ها و مهارت‌های لازم و ضروری، نیازمند تدارک، آمادگی و دقایق و ظرایفی است که غفلت از آنها می‌تواند کار مصاحبه را مشکل یا غیر ممکن کند. مقاله زیر 10مورد از این نکات ساده اما مهم و ضروری را که خبرنگاران قبل، حین و بعداز هر مصاحبه باید به خاطر داشته و رعایت کنند یادآوری کرده‌است، باهم می‌خوانیم.

1) آماده باشید! همیشه درباره موضوع و شخصی که می‌خواهید با او مصاحبه داشته باشید، مطالعه کنید. از پرسش‌هایی که دستیار، کتاب و یا مدارک دیگر می‌توانند به آن پاسخگو باشند، بپرهیزید. هنگام تعیین زمان برای قرار مصاحبه از طرف بخواهید تا مدارک و منابع اطلاعاتی دیگری درباره موضوع مورد بحث پیشنهاد کند. مصاحبه شونده قدر علاقه شما را می‌داند و اغلب مدارک ارزشمندی را پیش از مصاحبه در اختیارتان می‌گذارد. مطمئن باشید که باتری‌های ضبط صوت شما کار می‌کنند. یک نوار اضافه به همراه داشته باشید، همین طور خودکار و دفترچه یادداشت.

2) قواعد مصاحبه را در ذهن مرور کنید! مطمئن باشید مصاحبه شونده از موضوع مصاحبه کاملا مطلع است. این موضوع به روند مصاحبه در جهت درست کمک می‌کند. به علاوه مصاحبه شونده باید بداند هر چه می‌گوید ضبط می‌شود. بهتر است این مهم اول مصاحبه یادآوری شود. با این همه بیشتر مقامات دولتی تجربه کافی در برابر رسانه‌ها دارند؛ تا زمانی‌که بعضی از مطالب خارج از ضبط و یا در پس زمینه است به آن اشاره کنند. اما برخی دیگر از کارشناسان متوجه تفاوت‌ها نمی‌شوند. به یاد داشته باشید که شاید توضیح روشنی نیاز باشد (مخصوصاً زمانی‌که شغل و زندگی شخص مورد نظر با نقل قول کردن در معرض خطر قرار می‌گیرد).

3) خوش قول باشید! بدترین تاثیری که می‌توانید روی مصاحبه شونده بگذارید، تاخیر در مصاحبه است.

4) تیزبین باشید! جزئیات مکان و مصاحبه را به دقت مشاهده کنید؛ این کار به رنگ‌آمیزی مطلبتان کمک می‌کند. اگر در خانه و یا محل کار با فردی مصاحبه می‌کنید، نگاه دقیقی به اطراف بیاندازید و از آنچه می‌بینید یادداشت بر دارید. مثلا ممکن است عکس های قدیمی وجود داشته باشد که یک نمای شخصی تر از اورا نشان می‌دهد. شاید شما مصاحبه را با یک پیش فرض درباره او شروع و با نظر کاملا متفاوتی تمام کنید. اما این دقیقا همان چیزی است که شخص مورد نظر شما می‌خواهد. سعی کنید با دیگران صحبت کنید؛ همکاران و دوستان و مطالبی که در مورد وی موجود است، تصویر روشن‌تر و برجسته تریاز وی ارائه می‌دهند.

5) مودب باشید! مصاحبه شونده را دستپاچه نکنید. مهم است که رابطه‌ای نزدیک و مودبانه با مصاحبه شونده داشته باشید. برخی از مصاحبه‌شوندگان برای راحت صحبت کردن به چند دقیقه زمان احتیاج دارند. حتی اگر فقط سی دقیقه برای مصاحبه زمان دارید، نباید شخص مورد نظرتان را هول کنید. اگر احساس کردید شخص مورد نظرتان عجله دارد، زمان‌تان را با او منطبق کنید. به یاد داشته باشید افراد متفاوتند و باید وقت بگذارید تا ارزشمندی منابع شما مشخص شود، مخصوصا زمانی که به  طرح سوال‌های تکمیلی احتیاج دارید و یا می‌خواهید از آنها به عنوان منبع برای گزارش‌های بعدی استفاده کنید. اگر مصاحبه خوب پیش برود ممکن است از زمان تعیین شده هم بیشتر شود. زمان زیادی را برای قرارهای مصاحبه در نظر بگیریدتا از نظر زمانی به مشکل بر نخورید.

6) گوش کنید اما اگر متوجه نشدید نگران قطع کردن کلامش نباشید! مخاطبان خود را در ذهن داشته باشید! توضیح دادن مطلب برای خوانندگان، یکی از دلایلی است که شما این مصاحبه را انجام می‌دهید. اگر شخص مورد نظر از زبان و یا توضیحات نامفهوم علمی که تنها برای هم سنخ‌های او قابل فهم است استفاده می‌کند. مودبانه صحبتش را قطع کرده و توضیحات بیشتری بخواهید. هرگز از ندانستن چیزی شرمنده نباشید.

7) سکوت طلاست! دیر یا زود مجبور خواهید شد از مصاحبه شونده پرسش‌هایی کنید که از پاسخ دادن به آنها اکراه دارد. زمانی که شروع به طرح چنین پرسش‌های تحریک آمیزی کردید، پاسخ‌ها احتمالا کوتاه و بی فایده خواهد بود که کلماتش به دقت انتخاب شده‌اند. حتی شاید هیچ جوابی نگیرید. اگر چنین اتفاقی افتاد، به چشم‌های شخص مورد نظر نگاه کنید و هیچ حرفی نزنید. در اغلب موارد طرف مقابل احساس ناخوشایندی می‌کند و مجدداً اطلاعات را در اختیار شما خواهد گذاشت. اگر این کار موثر نبود، سوال را دوباره بپرسید. همچنین می‌توانید بعدا منابع دیگری را جست وجو کنید که احتمالاً پاسخ سوال شما را دارند.

8 ) تماس چشمی خود را حفظ کنید! خبرنگاری که بیشتر زمان انجام مصاحبه را با خم شدن روی کاغذها و یا نگاه به دفترچه یادداشتش می‌گذراند، به اندازه یک نوار ضبط صوت مقابل صورت مصاحبه شونده آزار دهنده است. تا جای ممکن در حال یادداشت‌برداری، تماس چشمی‌تان را حفظ کنید. بیاموزید تا یادداشت‌ها را خلاصه شده بردارید، فقط گاه به گاه به پایین نگاه کنید، در این صورت می‌توانید روی مصاحبه تمرکز داشته باشید. این کار مصاحبه را بیشتر شبیه یک گفت و گو می‌کند و باعث می‌شود مصاحبه شونده راحت‌تر باشد.

9 ) قبل از رفتن! از مصاحبه شونده بپرسید که آیا حرف دیگری، سخن پایانی هست که فراموش کرده باشید. شاید مصاحبه شونده مشتاق باشد تا مطالب مفیدی مطرح کند اما شما حتی به فکرتان نرسیده که سوال کنید. بدون گرفتن شماره تماس و یا آدرس ایمیل و زمان مناسب برای طرح سوالات بعدی جلسه را ترک نکنید. همیشه از منابع دیگر سوال کنید. شاید همکاران یا دوستان مصاحبه شونده اطلاعات بیشتری داشته و یا برای گفت و گو با شما راغب باشند. از شخص مورد‌ نظرتان به خاطر در اختیار گذاشتن وقتش برای صحبت با شما، قبل از رفتن تشکر کنید.

10) بعد از مصاحبه فوراً یادداشت‌هایتان را بازبینی کنید! تا آخر روز و یا تا آخر هفته، برای بازبینی یادداشت‌هایتان صبر نکنید. تا زمانی که همه چیز در ذهنتان تازه است فوراً به سراغ آنها بروید. خلاصه نویسی خود را کامل کنید و مشاهدات خود را مشروح بنویسید. تا وقتی که یادداشت‌هایتان را بازبینی و مرتب نکرده‌اید از قرار گذاشتن با همکاران‌تان برای نوشیدن چای صرف‌نظر کنید.

 

 

10نکته ساده درباره مصاحبه

روزنامه نگاری - ترجمه: امید جهانشاهی

+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم مهر 1391ساعت 9:23  توسط روابط عمومی   | 

فربین عوض پور. مسئول روابط عمومی اداره کل استاندارد کرمان

اگر بپذیریم که روابط عمومی ها نقطه تماس و حلقه ارتباط سازمان ها و دستگاهها با مخاطبان و اقشار مختلف مردم و تنظیم کننده این چرخه ارتباط دو سویه و از سویی به عنوان سخن گویان دستگاه ها باید جوابگوی صدها سوال و پرسش و انتقاد و طرح و پیشنهادخیل بی شماری از مخاطبان سازمان باشند . آنگاه به اهمیت جایگاه و حساسیت کار روابط عمومی ها در سازمان ها بیشتر پی خواهیم برد .

در یکی از تعاریف ،روابط عمومی را هنر ایجاد تفاهم و همدلی میان سازمان و مخاطب تعریف کرده اند که در راستای آن یک اشتراک عقیده و فکر با درکی متقابل بین سازمان و مخاطب ایجاد و موجب همکاری دو جانبه شود .

همچنین دکتر هارلو ،رهبر حرف های روابط عمومی ،این عنوان را وظیفه ای مدیریتی دانسته که به ایجاد نگهداری راهها و خطوط متقابل ارتباط ،درک ،پذیرش و همکاری میان سازمان و مردمی که با آن سروکار دارند کمک می کند . بنابراین یکی از اصلی ترین وظایف و رسالت های روابط عمومی ایجاد پیوند ،ارتباط  ،تفاهم و همکاری است .

همچنین یکی از کارکردهای کلان روابط عمومی ،ایجاد همدلی بین سازمان و مخاطب است . همدلی دومین مهارتی است که از طریق آن می توان به تفاهم بیشتر با دیگران رسید .برخی محققان ارتباطات انسانی ،معتقدند همدلی توانایی ویژه ای است که از طریق آن می توان به نگرش فرد مقابل خویش پی برد و دنیا را از دریچه چشم او نگریست .

بدون شک روابط عمومی کار آمد از تمام روش ها و تکنیک ها ی ارتباطی برای ایجاد همدلی ،تفاهم و همکاری بین سازمان و مخاطب خود بهره خواهد گرفت ،چون هدف نهایی روابط عمومی برقراری ارتباطی دو سویه و اثر بخش با افراد جامعه است .

در نهایت و در سطح کلان ،به منظور توسعه تفاهم بین سازمان و مخاطب ،شکل گیری جریان گفت و گو و رسیدن به اجماع بر اساس توافق دو سویه از ضرورت های عقلانی نظام ارتباطی محسوب شده که بخش اعظم هماهنگی و ایجاد بستر ارتباطی آن بر عهده روابط عمومی هاست .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه دهم مهر 1391ساعت 15:4  توسط روابط عمومی   | 

طی ابلاغی از  سوی واعظی پور، مدیر کل استاندارد لرستان، سعید باجلان به سمت مسئول روابط عمومی و مشاور مدیرکل منصوب شد. در متن این ابلاغ آمده است: مقتضی است ضمن تعامل شایسته با  جراید و رسانه های گروهی استان، نسبت به انتشار اخبار و فعالیتهای همکاران اقدام لازم را معمول دارید.

+ نوشته شده در  یکشنبه نهم مهر 1391ساعت 10:34  توسط روابط عمومی   | 

فرهاد مراتی .مسئول روابط عمومی اداره کل استاندارد خراسان جنوبی

روابط عمومي بطور تاريخي اخلاق گراست و اساسا براي گفتگو با مردم شكل گرفت. اما رفته رفته با رشد روزافزون كاركرد تبليغاتي در واحدهاي روابط عمومي ماهيت كار روابط عمومي تغيير كرد و منولوگ (تبليغات) جاي ديالوگ (گفتگو) را گرفت و كاركردهاي اخلاقي روابط عمومي تضعيف شد.

به معنايي ديگر روابط عمومي براي گفتگوي بين سازمان و مردم شكل گرفت و امروزه اين گفتگو با فهمي كه روابط عمومي ها از اقتدار افكارعمومي پيدا كرده اند به گفتگوي آزاد  تبديل شده است. به معنايي ديگر امروزه يك روابط عمومي سرآمد تلاش مي كند با ترويج گفتگوي آزاد به مردم نزديك تر شود.

تفسير اخلاقي روابط عمومي به كاركرد آن از طريق گفتگو بر مي گردد و اساسا اگر گفتگو در روابط عمومي متوقف شود چيزي از روابط عمومي نمي ماند.

توسعه ديالوگ به جاي مونولوگ و توسعه ارتباطات افقي به جاي ارتباطات عمودي در درون و بيرون سازمان در واقع توسعه كاركرد اخلاقي روابط عمومي است. در ادامه با برخي از آداب گفتگوي آزاد آشنا مي شويم:

 


برچسب‌ها: گفتگو
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه هشتم مهر 1391ساعت 11:53  توسط روابط عمومی   | 

طاهره عظیمی فرد. مسئول روابط عمومی اداره کل استاندارد خراسان رضوی

 

چندی پیش یکی از دوستان برای مراسم جشن فارغ التحصیلی یکی از موسسات اموزش عالی مشهد مجری برنامه بود  و مطالبی را برای اجرای خوب یک مراسم از من خواست. این مطالبی بود که تهیه کردم دوست داشتم برای علاقمندان به مجری گری ارائه کنم امیدوارم مفید واقع شود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه پنجم مهر 1391ساعت 10:58  توسط روابط عمومی   | 

فربین عوض پور. مسئول روابط عمومی اداره کل استاندارد کرمان

سیر تحول روابط عمومی

با گذشت بیش از نیم قرن از پایه گذاری علمی روابط عمومی در ایران ،ماهیت این حرفه دچار دگرگونی های اساسی شده است . در این دوره ،جهت گیری اصلی ماموریت روابط عمومی در ایران از تشریفات به تبلیغات و سپس به مرحله ارتباطات تغییر کرده است . این در حالی است که پیشگامان روابط عمومی در عرصه های جهانی نیز کارکرد این حرفه را ایفای فعالیت های تخصصی ارتباطی می دانند.

این سیر تحول ،در طول زمان بی تاثیر از عملکرد ،نقش و جایگاه سازمان روابط عمومی نبوده است و به جز موارد محدود ،تلقی اغلب مدیران سازمان ها و دستگاه ها نسبت به روابط عمومی ،به جای مشاوره و اجرای برخی از اعمال مدیریت ،بیشتر در زمینه فرمانبری از مدیریت ارشد سازمان ،نمود پیدا می کند . استمرار چنین دیدگاهی به مرور زمان سبب افزایش محدودیت ها و کاهش ثمر بخشی روابط عمومی ها شده است که در نهایت امروز به جای دفاتر روابط عمومی پویا ،فعال و خلاق با نوعی روابط عمومی کم تحرک و غیر حرفه ای مواجه ایم . این پیامد به این دلیل فراروی ما قرار گرفته است که نتوانسته ایم فعالیت های حرفه ای خود را با کیفیت مطلوب ،در زمان مناسب و با رعایت صرفه و صلاح سازمان ارایه دهیم و به موازات آن در عرصه های ملی و بین المللی ،نیز نقش مطلوبی را برای روابط عمومی قایل نبوده ایم . در صورتی که کار اصلی روابط عمومی ،اطلاع رسانی ،جلب مشارکت و شفاف کردن تصویر سازمان در اذهان صاحب منافع آن است و برای این کار ،روابط عمومی باید ارتباطات درون و برون سازمانی سازمان ها ،موسسات و بنگاههای اقتصادی را تنظیم کند . چنین کاری مستلزم اشراف و آگاهی روابط عمومی نسبت به مجموع ماموریت ها ،اهداف ،استراتژی ها و خط مشی ها ،پروژه ها و طرح های استراتژیک و نیازمندی های طبقاتی مختلف صاحبان سرمایه و جامعه است؛تا با یاری گرفتن از فنون و روش های کار آمد به انجام مسوولیت خود بپردازد.

محدودیت های روابط عمومی در سطح سازمان ها

عدم وجود نگرش تعاملی بین مدیریت عالی سازمان و مدیران و مسئولان روابط عمومی ،موجب کاهش ثمر بخشی و کارایی این حرفه شده و به تدریج ،روابط عمومی را از اهداف خود دور می کند . افزون بر این ،محدودیت جذب و بهره مندی از نیروی انسانی خلاق و کار آمد ،عدم امکان بهره برداری ازابزار و تجهییزات روز آمد ،محدودیت دسترسی به بازار نرم افزارو سخت افزارمورد نیاز و در نتیجه ،عدم اجرای کامل و درست ماموریت ها و مسئوولیت ها ،بر ضرورت بازنگری در ساز و کارهای روابط عمومی در ایران تاکید می کند .

اگر روابط عمومی صادقانه دانایی و فصاحت را همراه باتدبیر و شجاعت ،به کار گیرد ،زمینه رشد و توسعه و تغییر و تحول در راستای اهداف سازمان فراهم می شود . در غیر این صورت روابط عمومی با وفاداری و دفاع از سنت های سازمانی ،مدافع و توجیه گر روند فعالیت های گذشته بوده و در بالا ترین سطح خود نیز ،تنها وضعیت موجود را حفظ خواهد کرد.

فرهنگ رایج در روابط عمومی اغلب دفاع از سازمان و توجیه کننده عملکرد آن است. گذشت زمان ،تحمل وضع موجود را برای روابط عمومی  ها آسان می کند و عادت را جایگزین تلاش برای تغییر ،نوآوری و اصلاح امور می سازد .سنت ها به تدریج مستحکم می شود و ساختار مدیریت سنتی قوام می گیرد .در مقابل ،طرفداران تغییر و اصلاح امور در این عرصه بسیار اندک و انگشت شمارند .

عوامل بازدارنده رشد و توسعه روابط عمومی

عواملی که در عدم توسعه روابط عمومی نقش داشته و مانع دستیابی آن به جایگاه اصلی شده اند ،به شرح ذیل است:

فقدان اهداف و استراتژی های طراحی شده و نداشتن برنامه و محدودیت در تخصیص و جذب بودجه مورد نیاز .

وجود مقررات و روش های دست و پا گیر که باعث کند شدن تصمیم گیری ها و از دست رفتن فرصت ها می شود .

محدودیت در تامین منابع مورد نیاز اعم از :

نیروی انسانی متخصص ،کارآمد و پر انگیزه

تجهییزات و ابزار مناسب و مورد نیاز

اطلاعات به هنگام

محیط و فضای کاری مناسب

نداشتن قابلیت و ظرفیت های لازم برای انجام تحقیق و پژوهش

عدم ارتباط تنگاتنگ با موسسات تخصصی در سطح ملی و بین المللی

فقدان سیستم های مناسب آموزشی ،مسئوولیت پذیری ،بازخورد،اطلاع رسانی

منبع:ماهنامه علمی – تخصصی – انجمن روابط عمومی

تیرماه۱۳۸۴

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و نهم شهریور 1391ساعت 8:13  توسط روابط عمومی   | 

فرستنده : مريم اسدي

مسئول روابط عمومي اداره كل استاندارد چهار محال و بختياري

 

 یكی دیگر از فعالیتهای روابط عمومی ارسال آگهی برای وسایل ارتباط جمعی بویژه مطبوعات است كلمه آگهی در فرهنگ فارسی مترادف خبر و اطلاع ، علم و معرفت ، شهرت ومعروفیت ، حدیث و روایت آمده است  

 

ارائه چند تعریف در مورد آگهی

یكی دیگر از فعالیتهای روابط عمومی ارسال آگهی برای وسایل ارتباط جمعی بویژه مطبوعات است كلمه آگهی در فرهنگ فارسی مترادف خبر و اطلاع ، علم و معرفت ، شهرت ومعروفیت ، حدیث و روایت آمده است . در این مبجث منظور ما از آگهی همان وسیله ای است كه تا چندی پیش یعنی آغاز نخستین سال فعالیت فرهنگستان ایران درسال ۱۳۱۴ بدان اعلان گفته می شد .

در فرهنگ نفیسی از اعلان اینگونه تعریف شده است :اعلان هر مطلب مهمی است كه جهت اشتهار و اطلاع عموم مردم برپارچه هاو كاغذنوشته و در گذرگاههای عامه بچسبانند و یا در روزنامه ها بنویسند .همچنین در فرهنگ معین در مورد آگهی می خوانیم :آگهی خبری است كه از جانب فردی یا مؤسسه ای در روزنامه و مجلات و رادیو وتلویزیون انتشار یابد و آن غالباً جنبه تبلیغاتی دارد .

در اینكه آگهی نوعی خبر نیست تردیدی نمی توان داشت زیرا اگر خبر از دیدگاه دانش روزنامه نگاری اعلام و بیان وقایع جالب زندگی اجتماعی و نقل عقاید و افكار عمومی بدانیم آگهی در خارج از دایره این تعریف قرار می گیرد چون اعلان نه واقعه جالبی است كه موردتوجه همگان باشد و نه می توان آن را در قلمرو نقل عقاید و افكار عمومی محسوب داشت .

تا اینجا معلوم شد كه آگهی ابزاری است برای آگاه كردن مردم از امری و اما آنچه از عنصر اطلاع دادن برخوردار می باشد می تواند در ردیف یكی از وسایل وادوات ارتباطی قرار گیرد و با توجه به مطالب بالا می توان گفت : « آگهی وسیله ای است كه پیامگزار به یاری آن در ازای پرداخت هزینه ای مقصود خودرا از راههای ارتباطی به اطلاع گیرندگان پیام می رساند .»

در اینكه آگهی نوعی خبر نیست تردیدی نمی توان داشت زیرا اگر خبر از دیدگاه دانش روزنامه نگاری اعلام و بیان وقایع جالب زندگی اجتماعی و نقل عقاید و افكار عمومی بدانیم آگهی در خارج از دایره این تعریف قرار می گیرد

*رپورتاژ یا گزارش آگهی

هر گاه واقعه ای به صورت ساده و بدون شرح و تفصیل به اطلاع مردم برسد آن را خبرمی نامند و اگر همین خبر جنبه توصیفی و تصویری پیدا كند یعنی همراه با ذكر جزئیات امر و گزارش كامل حادثه باشد و در نگارش آن تجسم صحنه ها ، تشریح اوضاع واحوال بیشتر مورد توجه قرار گیرد آن را رپورتاژ می گویند تهیه و تنظیم رپورتاژ از كارهای اختصاصی خبرنگاران وگزارش نویسان مطبوعات و دیگر وسایل ارتباط جمعی است اما مسئولان روابط عمومی هم در مواقع مقتضی می توانند به جای خبر كوتاه و ساده به تهیه و تنظیم گزارش مطبوعاتی دست بزنند و خبر را از جنبه های مختلف مورد توجه قرار دهند و به توضیح و تشریح آن بپردازند.چون در تنظیم گزارش آگهی منظور تنظیم كنندگان شناساندن یك مؤسسه یا عرضه كالا در لباس خبر است پس باید در درجه اول طوری تنظیم شود كه مردم آن را یك خبرعادی تلقی كنند نه تبلیغات و آگهی ، بنابراین در انتخاب عناوین باید دقت كافی مبذول گردد تا جایی كه ممكن است عنوانها به تیترهای خبری نزدیكتر شود .

در تنظیم متن گزارش آگهی باید دو نكته كاملاً رعایت شود :

1ـ خبر نباید بزرگتر از واقعه به مردم عرضه شود زیرا ممكن است صورت آگهی صرف پیدا كند و تأثیر لازم را بجای نگذارد.2 ـ خبر نباید در متن طوری گنجانده شود كه تحت الشعاع مطلب دیگر قرار گیرد و جلب توجه نكند .

بعد از تهیه و تنظیم گزارش آگهی مسئله انتخاب وسیله نشر مهم است از آنجا كه وسایل نشر در اجتماع فراوانند و همه به یك اندازه از تمام آنها استفاده نمی كنند گروهی ازمردم بیشتر با مطبوعات سر وكار دارند و عده ای منحصراً از رادیو استفاده می كنند وبعضی از طبقات تلویزیون را بر دیگر وسایل ارتباط ترجیح می دهند بنابراین انتخاب وسیله نشر برای دادن گزارش آگهی احتیاج به وقت و مطالعه زیاد دارد .مسئول روابط عمومی در درجه اول باید خصوصیات تمام وسایل نشر را بداند و ازارزش و عمق تأثیر هر یك بخوبی آگاه باشد و سپس در باره اینكه مثلاً كدام دسته ازمردم بیشتر روزنامه می خوانند و یا چه طبقه ای اغلب با رادیو سروكار دارند اطلاعات دقیقی كسب كند و پس از كسب این اطلاعات تشخیص دهد كه موضوع مورد نظر به كدام یك از وسایل نشر فرستاده شود بهتر است و مفید واقع می شود .بعد از تهیه و تنظیم گزارش آگهی و انتخاب وسیله نشر مسئول روابط عمومی باید نامه ای بنویسد و مطلب خود را به انضمام آن نامه برای وسیله نشری كه انتخاب كرده بفرستد تشخیص دهد كه مطلب تهیه شده در كدام صفحه وستون مجله یا روزنامه چاپ شود، نتیجه بهتری می دهد و یا در رادیو و تلویزیون در چه ساعتی پخش شود شنونده و بیننده بیشتری پیدا می كند وقتی جایا ساعت انتشار را با دقت تعیین كرد آنگاه ضمن نامه ای از مدیر وسیله نشر بخواهد كه مطلب فرستاده شده را درموعد مقرر منتشر كند

*چند نكته در باره تهیه وتنظیم آگهی :

1 ـ در هر آگهی باید نخست مشخص شود كه گیرنده پیام كیست به عبارت دیگر مشخص كردن نوع آگهی مثلاً نوشتن آگهی مناقصه ، اگهی مزایده ، آگهی استخدام و جز آن سبب می شود كه گروههای ذینفع آگهی های مربوط به خود را آسانتر و زودتر پیدا كنندو بخوانند.

آگهی وسیله ای است كه پیامگزار به یاری آن در ازای پرداخت هزینه ای مقصود خودرا از راههای ارتباطی به اطلاع گیرندگان پیام می رساند

2 ـ گاهی برای اینكه نظر پیام گیرندگان را بیشتر به متن آگهی متوجه كنند گروههای موردنظر را نیــز در بالای آگهــی مشخص می سازند مثــلاً می نویسنــد « قــابل توجــه فارغ التحصیلان مراكز تربیت معلم مازندران »

3ـ متن آگهی باید متناسب با موضوع آن باشد و جملات و عبارات به مقتضای حال ومقال برگزیده شود .

4 ـ مهمترین اصل در تنظیم آگهی آن است كه پیام روشن و رسا باشد به نحوی كه برای گیرندگان آن هیچگونه ابهام و اشكالی ایجاد نكند .

5 ـ در نوشتن آگهی كلمات نقش مؤثری ایفاء می كنند باید در نحوه بكارگرفتن كلمه وجمله بندی صحیح و مربوط ساختن آنها به یكدیگر و بخصوص مفاهیم عبارات اهتمام كامل مبذول داشت تا گیرندگان پیام بتوانند بسهولت و بدون هیچگونه اشكالی منظورپیامگزار را در یابند.

6 ـ نكته قالب توجه در تنظیم آگهی ، مشخص كردن پیام دهنده و مقام مسئولی است كه اقدام به نشر آگهی می كند .

 

منبع: آفتاب ، سایت تبیان

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم شهریور 1391ساعت 11:59  توسط روابط عمومی   | 

مهدی یاراحمدی. مسئول روابط عمومی اداره کل استاندارد مرکزی

معمولاًشركت ها و موسسات سعي مي كنند تا با انجام يك فرايند كارشناسي و مشاوره اي و بهره گيري از خرد جمعي براي معرفي ساده و مختصر خويش به مخاطبان (عموم مردم، مشتريان، مصرف كنندگان و ...) شعار يا جمله اي كوتاه و بعضاً موزون را طراحي و در پيشاني سازمان يا سايت يا تبليغات خود آنرا درج و استفاده نمايند.
سال 1385 در موسم حج تمتع در كشور عربستان شعار يك شركت لبنياتي كه خيلي در سطح شهرها خودنمايي مي‌كرد برايم جالب و تأثيرگذار بود. شركتي بود بنام « نادي» که شعار تبليغاتي اين شركت لبنياتي تنها دو كلمه بود. " نادي يناديك " . كلمه اول در واقع نام شركت و كلمه دوم (يناديك) آنقدر حرفه اي طراحي شده بود كه حساب ندارد. كلمه دوم يك فعل مضارع است به معني « فرا مي خواند تو را» يا «صدايت مي كند» كه در حقيقت كلمه يناديك علاوه بر آنكه فعل مضارع مي باشد، به نوعي نام اصلي شركت را در خود نيز جاي داده است. بنابراين معني عبارت عربي " نادي يناديك " برابر مي شود با اين ترجمه فارسي كه : نادي صدايت مي كند يا نادي تورا مي خواند. ملاحظه مي شود كه شعار تبليغاتي يا تيتر معرفي سازمان، چقدر مي تواند حاوي پيامهاي مختلف اجتماعي، ارتباطي و... باشد. چه بسا همين شعارها هستند كه تأثير مستقيمي بر روي جذب مشتري، اعتماد سازي و افزايش فروش داشته و سازمان را با موفقيت‌هاي بيشتر ، ماندگاري و سرآمدي روبرو مي نمايند.
در كشور ما ايران كمترپيش آمده كه يك برند ، شعار يا عنوان تبليغاتي شركتي بتواند در عمق ذهن و افكار مردم نفوذ نموده و در دل و جان آنها جا خوش نمايد.
از جمله علل و چرايي آن مي توان به كج سليقگي و كارشناسي نبودن شعار، دلنشين و دلچسب نبودن شعار، نداشتن هارموني و آهنگ در درون اجزاء شعار، طولاني بودن شعار ، مصنوعي بودن شعار ، سازگار نبودن شعار با ماموريت اصلي موسسه ، گزافه گويي و بلند پروازانه بودن (بي جهت) شعار، فشارهاي خارج ازموسسه براي انتخاب و تعيين شعار و ... اشاره كرد.


برچسب‌ها: تبلیغات
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه نوزدهم شهریور 1391ساعت 9:16  توسط روابط عمومی   | 

فربین عوض پور.مسئول روابط عمومی اداره کل استاندارد کرمان

1-    پرونده تماس هاي شخصي بسازيد. آن قدر جمع آوري اين فهرست را ادامه دهيد تا دست كم 100 رسانه را بنويسيد كه شما را شخصا مي شناسند و وقتي مي خواهيد مطلبي را منتشر كنيد پاسخ تماس تان را بدهند.

2-    پيگيري كنيد. با هر كسي كه اعلان مطبوعاتي تان را برايش مي فرستيد تماس بگيريد . اگر لازم شد براي هر كدام چندين نوبت . اين كار را بكنيد و نتيجه اش را به چشم خود ببينيد .

3-    آدم به درد بخوری شويد . به مطبوعات ثابت كنيد در زمينه تخصصي خودتان كارشناسي هستيد كه بايد براي مصاحبه به شما مراجعه كنند.

4-    خودتان را محدود نكنيد . طيف خواندني هايتان را وسيع كنيد . مثلا اعضاي هيئت مديره هم بايد اخبارمربوط به كارشان را بخوانند و هم بايد اخبار شامگاهي را تماشا كنند.

5-    مطالب مخصوص براي يك رسانه بفرستيد . اگر برايتان اهميت دارد در رسانه اي خاص راه يابيد ،براي دبير تحريريه مطلبي را مخصوص آن رسانه بفرستيد (يعني مطلبي كه اعلان مطبوعاتي نيست و براي ديگر رسانه ها نمي فرستيد تا آن رسانه خاص پيش از همه منتشر كند)

6-    جايي برويد كه دوربين ها از قبل آنجا هستند به جاي آنكه از رسانه ها بخواهيد واقعه مربوط به شما را پوشش دهند ،بپريد وسط واقعه اي كه آن ها از قبل قصد دارند آن را پوشش خبري دهند .يك سال وقتي پانزده آوريل رسيد و ماليات دهندگان آمريكايي در آخرين روز مهلت پرداخت ماليات در صف ايستاده بودند ،پيتزا دومينو پيتزاي رايگان براي آن ها برد و دوربين ها مجبور شدند همه چيز را نشان دهند .

7-    توقع نداشته باشيد رسانه ها به شما يا محصول شما علاقه داشته باشند . آن ها فقط به اين اهميت مي دهند كه آيا مطلب شما براي خوانندگان  و بينندگان جذابيت دارد يا نه.

8-    يادتان باشد:رسانه ها مشتري شما هستند . مطلب مي خرند و شما هم مي فروشيد . نيازهاي آنان را برآورده كنيد و آن ها هم مطلب شما را منتشر مي كنند.

+ نوشته شده در  شنبه هجدهم شهریور 1391ساعت 8:51  توسط روابط عمومی   | 

مرضیه نامدار. مسئول روابط عمومی اداره کل استاندارد تهران

کنفرانس خبری قاعدتا باید محل اعلام آخرین تحولات باشد. اما آخرین تحول لزوما همیشه جذاب نیست.
خیلی وقت ها سخنگویان کنفرانس خبری یا حرف های کلیشه ای می زنند یا نکته جدیدی را بیان نمی کنند.
  
 
مجبور نیستیم کنفرانس های خبری را به طور کامل پوشش بدهیم. اگر در یک کنفرانس خبری هفتگی موضوع جذابی پیدا نمی کنید یا اظهارات به روشن شدن تحولات کمکی نمی کند می توانید به کلی از خیر آن بگذرید.

دو راه برای پوشش کنفرانس های خبری:

۱) خبر درباره یک موضوع

به جای این که یک کنفرانس خبری هفتگی را هر هفته از ابتدا تا انتها پوشش بدهید تحولات را دنبال کنید و یک یا دو موضوع را انتخاب کنید و بر اساس آخرین تحولات (اگر در صحبت های مثلا سخنگوی وزارت خارجه گفته جدیدی شنیده می شود) یک خبر بنویسید.

اگر یک دیپلمات ایرانی در عراق دستگیر شده این حتما خبر است و آنچه سخنگوی وزارت خارجه در این باره می گوید اگر جمله ای جدید باشد یعنی پله ای بر آنچه تا به حال گفته شده یا انجام شده بیفزاید آن یک جمله حتما خبر است.

بر اساس این یک جمله اگر جمله به روشن کردن آخرین تحولات کمک می کند و باز هم تاکید می کنم آن جمله تکراری و همچنین کلیشه ای نیست (مثلا این که وزارت خارجه بگوید «داریم تلاش می کنیم تا مشکل را حل کنیم») می توانید یک خبر جدید درباره ربوده شدن دیپلمات ایرانی در عراق بنویسید.

می توانید لید را روی آخرین اظهار نظر سخنگوی وزارت خارجه متمرکز کنید. در جمله بعد از لید مقداری پیشینه بدهید که مثلا ماجرا چگونه و کی اتفاق افتاد. یا اگر مثلا وزیر امور خارجه تقصیر را بر گردن نیروهای امریکایی در عراق انداخته اما نیروهای امریکایی دست داشتن خود را در قضیه رد کرده اند می توانید در پاراگراف پیروی لید بنویسید «نیروهای امریکایی می گویند کار انجام نبوده »

در جملاتی که در پی می آید باز می توانید آخرین اظهار نظرها و تحولات را مربوط دیگر را شرح دهید. و الی آخر.

به این ترتیب شما از میان اظهارات سخنگوی وزارت خارجه یک موضوع را انتخاب کرده و بر اساس آن یک خبر نوشته اید. دیگر نیازی هم نیست در انتهای آن خبر مثلا اشاره کنید سخنگوی وزارت خارجه همچنین گفت که سفر وزیر آموزش و پرورش بنین به ایران مفید بود.

خبر دیگر می تواند مثلا مربوط به برنامه هسته ای ایران و آخرین اظهار نظرها باشد که باز هم اگر اظهار سخنگوی وزارت خارجه کمکی به قضیه می کند و آن اظهارات جدید است و اهمیت دارد می توانید آن را هم یک خبر بکنید.

گاه همچنین این امکان وجود دارد که مثلا در یک کنفرانس خبری رییس جمهور اظهاراتی گفته شود که برخی از آنها به درد سرویس اجتماعی می خورد (مثلا به بیمه همگانی مربوط می شود) برخی به درد سرویس اقتصادی (آنجا که به مسکن مربوط می شود) و الی آخر. اگر درباره یک موضوع می نویسید، باید قانون نقل قول های طلایی را پاس بدارید. حداکثر دو یا سه نقل قول کوتاه کافی است. از نقل قول های کوتاه، شفاف استفاده کنید که صاف می رود سر اصل مطلب.

۲) راه دیگر: یک خبر با چند موضوع

برای این کار از یک (لید جمع بندی کننده) Summary_Lead استفاده کنید.

در این لید به دو یا سه موضوعی که بیشتر از سایر گفته ها اهمیت دارند اشاره کنید و در طول خبر به ترتیب اهمیت هر موضوع را با ذکر پیشینه، جزییات، نقل قول های مرتبط و توضیحات لازم بیاورید. تیتر چنین مطلبی می تواند مربوط به پر اهمیت ترین بخش خبر باشد.

این نوع خبرها بیشتر برای پوشش یک سخنرانی یا یک کنفرانس خبری با حضور یک مقام عالرتبه مملکتی مناسب است که اظهارات آنها در زمینه های مختلف مهم است. اما یادتان باشد تا این اظهارات را با پیشینه و آخرین تحولات پیرامونی شان همراه نکنید معنادار نخواهند شد.
  
   منبع:

مهدی مهرپویان  .   مقالات ارسالی به آفتاب
 

 


برچسب‌ها: کنفرانس خبری
+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم شهریور 1391ساعت 11:23  توسط روابط عمومی   | 

فربین عوض پور. مسئول روابط عمومی اداره کل استاندارد کرمان

گفتگو از جمله مهمترین و اساسی ترین ارکان ادبیات ملل است و انسان اجتماعی از راه گفتگو با همنوع خویش به مفاهمه می رسد پس بدون شک برای فهم دیگران بایستی با آنان سخن گفت .

اما مردمان در دنیایی که به آن دنیای ارتباطات می گویند با بن بست گفتگو روبرو هستند . جهانی که مشغله های تکنو لوژیکی و ابزار و تکنولوژی ارتباطات جای نشستن و درد دل کردن را گرفته است و اعضای خانواده با ورود تلویزیون کمترفرصت می یابند با هم درباره زندگی گفتگو کنند . مکالمات تلفنی و الکتریکی جای شب نشینی های خویشاوندی را گرفته است و همکاران با کاغذ و قلم و کامپیوتر پیام ارسال و دریافت می کنند و کمتر درباره کارشان با هم گفتگو می کنند و این رشته سر دراز دارد ...

این متن در پی اثبات این مضمون است که روابط عمومی چیزی جز گفتگو نیست و گفتگو چیزی جز روابط عمومی نیست پس دنیای امروز نیازمند روابط عمومی است زیرا نیازمند این است که بن بست را بگشاید و مردم فرصت بیابند لحظاتی با هم باشند و با هم گفتگو کنند .

گفتگو یعنی روابط عمومی

سخن گفتن با دیگران و شنیدن سخنان مردم از متداول ترین و مهم ترین اشکال و شاید بتوان گفت بهترین و تواناترین شکل ارتباط است و حتی اگر با تک تک افراد برقراری این نوع ارتباط ممکن نباشد یک ارتباط گر می بایست حداقل با گروه های کلیدی مخاطبان از این روش بهره گیرد .

از بین تمامی علوم و هنرها در روابط عمومی بهره گیری از روشها و ابزارها و نظریه های ارتباطات متداول تر و منطقی تر است زیرا روابط عمومی به واسطه برقراری روابط اجتماعی هنر محسوب میشود و وقتی برای هنر ارتباط اجتماعی از هفت هنر دیگر بهره می گیرد به هنر هشتم معروف می شود . از سویی روابط عمومی چارچوبهای علمی و نظری خود را از علوم ارتباطات اجتماعی اخذ می کند و از این روی مبناهای تخصصی را بر اساس چارچوبهای نظری فرآیندهای ارتباطی می گذارد و ارتباطات که از سوی اندیشمندان به دو گروه بزرگ :

الف)ارتباطات مستقیم

ب)ارتباطات غیر مستقیم

تقسیم شده است با چار چوب های نظری و فرآیندهای خاص خود امکان پذیر است .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم شهریور 1391ساعت 9:47  توسط روابط عمومی   | 

مريم اسدي -مسئول روابط عمومي اداره كل استاندارد چهار محال  و بختياري

اگر به اصول ساده‌ جشنواره پایبند نباشید، چه دلیلی وجود دارد که داوران وقت خود را برای آثار شما تلف کنند، در حالی که ده ها اثر دیگر به دست آنها رسیده؟

1- به قوانین و مقررات جشنواره پایبند باشید

قواعدی مثل تعداد کلمات، استفاده از تیتر، بخش بندی مناسب و فراهم کردن مستندات در فرمت صحیح را رعایت کنید. اگر به اصول ساده‌ی جشنواره پایبند نباشید، چه دلیلی وجود خواهد داشت که هیئت داوران وقت خود را برای آثار شما تلف کنند، در حالی که دهها اثر مطابق با قوانین جشنواره به دست آنها رسیده؟

 2- آثار خود را به درستی دسته بندی کنید

احتمال دارد بخواهید یک اثر را در بیش از یک رشته از جشنواره شرکت دهید، این نباید به معنای استفاده‌ی مجدد از یک اثر (بدون تغییر خاص) در رشته‌های مختلف باشد.  مقررات برای جوایز مختلف معمولاً با هم متفاوت است.  همچنین برای شرکت دادن یک اثر در یک رشته‌ی جدید باید آن را بازنویسی کنید. اگر چه ممکن است شما از یک پویش (کمپین) هم برای رشته‌ی «بهترین پویش بین‌المللی» و هم برای «بهترین پویش فناوری» استفاده کنید، ولی کانون توجه و عناصری که شما می خواهید در این دو رشته برجسته شود متفاوت خواهد بود.

 3- اثرتان کامل و دقیق باشد

در حالی که اثر شما غلط املایی و انشائی دارد، توقع دارید جایزه‌ی برترین روابط عمومی به شما داده شود؟ در هر صنعتی نواقص و اشتباهات ممکن است بروز پیدا کند، اما اگر قرار است جایزه‌ی برترین در صنعت ارتباطات را دریافت کنید، باید ثابت کنید که در ارتباط برقرار کردن بهترین (بدون اشتباه) هستید.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه سی و یکم مرداد 1391ساعت 8:36  توسط روابط عمومی   | 

 

علي داري پور-مسئول روابط عمومي استاندارد ايلام

-عناصر خبر:

کی؟ کجا؟ چه کسی؟ (که) چه؟ چرا؟ چگونه؟

مثال:

خبرنگار ما دقايقی پيش اعلام کرد، ساعت 10:30 امروز زلزله ای با قدرت ... ريشتر در شهر x به وقوع پيوست.   

     دقايقی پيش و ساعت 10:30 = عنصر کی

عنصر کجا

آلودگی هوای تهران

اردبيل ديشب سردترين استان کشور بود.

عنصر چه کسی

رييس سازمان نظام پزشکی گفت

دانشگاه تهران اعلام کرد

رييس بانک مرکزی اعلام کرد

بليط های جشنواره فيلم فجر پيش فروش می شود               عنصر چه   

بر اثر برخورد قطار 10 نفر کشته شد               عنصر چرا

مترو تهران با حضور رييس جمهور مورد بهره برداری قرار گرفت              عنصر چگونه

نمايندگان بودجه 20 ميليارد ريالی سال 1388 را در آخرين ساعت سال گذشته در جلسه علنی مجلس با اکثريت آرا تصويب و برای اجرا به دولت ابلاغ کردند.

چه کسی: نمايندگان                

چه: بودچه     

کی: در آخرين ساعت سال گذشته

کجا: در جلسه مجلس

چرا: برای ابلاغ و اجرا به دولت

چگونه: با اکثريت آرا

در متن خبر موارد زير بايد رعايت شود:

-اسم کوچک افراد فقط يک بار در متن خبر آورده شود.

-مطلب گنگ نباشد.

-واضح و روشن باشد.

-از نکات گنگ و مبهم استفاده نشود.

-مطالب خيلی جزئی در متن آورده نشود.

-چکيده مطلب ذکر شود.

-مخاطب را خسته نکند.

-زمان کمتری برای خواندن مطلب تلف شود.

-حس کنجکاوی خواننده را به سرعت ارضا نمايد.

-زمان و مکان مشخّص شود.

-از افعال منفی، سؤالی، واژگان مبهم و ناشناخته و افعال مجهول استفاده نشود.

-از سِمت ها در تمامی پاراگراف ها می توان استفاده کرد.

مثال: مسعود جوادی گفت: .......  وی افزود: «......»    جوادی عنوان کرد: «......»

 

 

مدير کل استاندارد  استان ايلام بيان کرد: «...»

-از جملات ربط دهنده مانند: در اين جلسه، در اين همايش، در اين نشست، در ادامه اين جلسه، در آغاز، در ابتدای اين جلسه، آن گاه، سپس، پس از آن، در ادامه، در خاتمه، در پايان، وی با اشاره به A گفت: B و..

-از افعال ماضی ساده استفاده شود: رفت، داشت، خورد، برد، گفت و ...

-از افعال مضارع اخباری استفاده شود: می رود، می خورد، می شکند، می آيد، می برد، می شنود

-برای بيان نقل قول هم فعل های تکرار نباشد و از فعل های زير استفاده شود:

اظهار کرد، افزود، بيان کرد، بيان نمود، خاطر نشان کرد، گفت، يادآور شد، هشدار داد، اظهار داشت، ادامه داد، يادآوری کرد، تصريح کرد، تأکيد کرد، عنوان کرد، خاطر نشان ساخت، عنوان نمود

-چنانچه شخص مورد اشاره مقام و سِمت رسمی نداشته باشد اسم شخص ذکر نمی شود و از عبارات زير استفاده می شود:

يکی از شاهدان حادثه، از همسنگران شهيد چمران، از بازماندگان حادثه انفجار مجلس، از آزادگان جنگ تحميلی، دانش آموز 12 ساله ايلامی

-اگر خود معروف باشد ولی پُست و مقامی نداشته باشد می توان اسم شخص را ذکر کرد: استاد الهی قمشه ای

-اگر خود معروف باشد و پُست داشته باشد می توان هم اسم و هم مقام را ذکر کرد: دکتر احمدی نژاد رييس جمهور

-اگر خود معروف نباشد ولی مقام داشته باشد: فقط نام مقام يا پُست او را ذکر می کنيم.

-اسم سازمان ها و افراد بايد به صورت کامل ذکر شود.

مثال: سازمان ملل متحد         سازمان ملل، شورای امنيت سازمان ملل متحد        شورای امنيت، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی        وزارت بهداشت، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی        وزات ارشاد، سازمان استاندارد و تحقيقات صنعتی ايران         سازمان استاندارد

-در صورت داشتن مخفف ابتدا بايد اسم کامل بيايد و در پاراگراف بعدی مخفف آن مانند: سازمان علمی، فرهنگی ملل متحد- يونسکو ذکر شود.

-نام و نام خانوادگی فرد را در صورتی در خبر ذکر می کنيم که خواننده، بيننده يا شنونده در صورت خواندن، شنيدن يا ديدن آن بتواند مسئوليت ونقش او را در ذهن مجسم کند در غير اين صورت بايد سعی کنيم برای معرفی افراد از مسئوليت، سمت و ديگر خصوصيات مربوط استفاده کنيم.

سبک های خبری

1-سبک هرم وارونه

 


                                 مهم ترين و با اهميّت ترين مطلب خبر در تيتر است و هرچه از ابتدای خبر دور شويم اهميّت آن

                                    کاسته می شود. (با توجّه به اينکه مخاطب بيشتر ابتدا و قسمت مهم خبر را مطالعه می کند

                                        اين سبک مهم ترين و بهترين سبک است)

 

2-سبک تاريخی

 


                             ممکن است مهم ترين قسمت خبر در ابتدا، وسط يا انتهای خبر باشد که در صورتجلساتی که برگزار

                                 می کنيم ممکن است از اين نوع سبک استفاده کنيم که هر چه رو به پايين برويم قسمت های

                                   مهمتری از خبر ديده می شود. 

 

 

 

 

3-در سبک بازگشت به عقب در پايان خبر معرفی قسمت ابتدای خبر نوشته می شود. مثلاً در صورتی که استاندارد ايلام را برای اولين بار معرفی می کنيم در پايان خبر ...

شايان ذکر است که اعلائی، پيشتر مسئول روابط عمومی صدا وسيما، مسئول روابط عمومی شهرداری تهران و رييس اداره تشريفات دفتر رياست جمهور بوده است.

شايان ذکر است شهرستان مرزی مهران در 90 کيلومتری مرکز استان ايلام يکی از کانون های تردد زائرين عتبات عاليات می باشد.

-سبک تاريخی با  lead (ليد)- سبک تشريحی و سبک پايان شگفت انگيز نيز سبک های خبری ديگری هستند که کاربرد چندانی ندارند.

-برای تيتر زدن ابتدای خبر تا پاراگراف ماقبل آخر را خواند تا مهم ترين قسمت خبر را به عنوان تيتر انتخاب کرد و غير از خبرنگار، دبير سرويس، سردبير و شورای تيتر می توانند تيتر را تغيير دهند.

-در سبک هرم وارونه چون قسمت پايانی خبر مهم نيست در صورت کمبود جا می توان پاراگراف آخر خبر را حذف کرد.

-توصيه می شود تيتر پس از تنظيم خبر نوشته شود. تيتر خلاصه، فشرده، عصاره و جوهر اصلی خبر است و بايد با lead (ليد) هماهنگ باشد. از واژه های پر معنا، بديع و جذاب در تيتر استفاده شود.

-تيتر بايد جامع، دقيق، روشن و بدون ابهام باشد. انتخاب فعل در تيتر بسيار مناسب است و از نگارش تيترهای دارای افعال منفی، سؤالی و امری پرهيز شود.

 

 

 

ارقام و اعداد:

در موارد زیر برای شمارش بجای حروف از ارقام استفاده می­شود:

1-    مقیاس متونی، مقدار، مبلغ، درجات مدارها، نصف النهارها، درجه هوا، درصد

مانند 3 کیلومتر، 13 کیلوگرم، 5 آمپر، 210 درجه، 75 ریال، 70%

2-   آمار و ارقام

مانند این استان دارای 3 شهرستان و 12 بخش است و بیش از 50 هزار نفر جمعیت دارد.

3-  تاریخ و ساعت روز

 مانند 5 دیماه 1347 در ساعت 10 و 20 دقیقه

4-   شماره مواد قوانین و تصویب نامه ها و صفحات

مانند 119 قانون مدنی، شماره 29 خیابان فردوسی صفحه 18

در موارد زیر برای شمارش از حروف استفاده می­شود

1-    سن اختصاصی

مانند یک زن بیست ساله

2-   شماره های غیر مشخص

مانند در کتابخانه دانشکده سی تا چهل نفر دانشجو مشغول مطالعه هستند.

3-  اعدادی که جمله با آنها آغاز می­شود

مانند پنج نفر وارد اطاق شدند.

4-   عدد یک و اعداد کسری کمتر از یک مانند یک میلیارد ریال، یک سوم هزینه

 

منبع: کتاب اصول خبر نویسی - یونس شکرخواه

اصول روزنامه نگاری - حسین قندی


برچسب‌ها: خبرنویسی
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و پنجم مرداد 1391ساعت 12:20  توسط روابط عمومی   | 

فربین عوض پور. مسئول روابط عمومی اداره کل استاندارد کرمان

بعد از بيان ظاهر آراسته ،بايد به اصطلاح ديگري توجه نماييم كه كارشناسان تشريفات بين المللي در دنياي امروز مطح مي كنند . و آن «ظاهر حرفه اي»است؛ظاهري كه در عين آراستگي كامل ،معرف حرفه اي بودن آرايش موي سر و صورت فرد است . البته اين اصطلاح نه تنها در ميان مردان سياست كه در دنياي تجارت نيز مطرح است .بازرگانان به ظاهر آراسته ي طرف معامله توجه دارند و آن را نشانه ي معتمد بودن شخص مي دانند . كه براي هر نوع مذاكره و عقد قرار داد شرط لازم است . گفته ي معتبري و جود دارد كه :«با اين سر و وضع نامرتب ،من چگونه به تو اعتماد كنم»يكي از همين كارشناسان مي گويد :«داشتن سر و صورت مرتب ،جراحي مغز نيست كه قادر به انجام آن نباشيم !»البته همه ي آنها تاكيد دارند كه هدف از داشتن سر و صورت مرتب ،شركت در مسابقات زيبايي نيست ،بلكه مسئله آن است كه هيچ كس مايل نيست اعتماد و توجه طرف مقابل را به خاطر آرايش نامرتب سر و صورت خود از دست بدهد . مهم تر آنكه ظاهر متناسب بيانگر لياقت و توانايي شخص است؛شخصي موفق و در حال ترقي . اين حق شماست كه ظاهري عالي داشته باشيد !كه كارشناسان از آن به عنوان ظاهر حرفه اي ياد مي كنند .

لباس برازنده،پشتوانه ي موقعيت

ظاهر حرفه اي منحصر به آرايش سر و صورت نيست ؛بلكه لباس برازنده را هم شامل مي شود . اما خصوصيات لباس برازنده چيست؟قبل از آن بايد يك سوال ديگر را پاسخ گوييم «چه و چگونه بپوشيم كه مناسب و مطابق با ضوابط ظاهر حرفه اي باشد؟»

بعد از ظاهر موي سر و صورت ،لباس هر فرد معرف شخصيت و شغل اوست .لباس مي تواند موقعيت ،اقتدار،قدرت،درجه،خصوصيات اخلاقي،دوستي،وابستگي،ماجراجويي،طبقه ي اجتماعي،شخصيت و سليقه ي فرد را نشان داده،در قضاوت ديگران نسبت به او تاثير گذار باشد . ترديد نيست كه لباس نامناسب ،كم قيمت ،نامرتب،و معيوب ارزش ما را تنزل مي بخشد و لباس مناسب ،تميز ،مرتب و بدن نقص سبب تعالي ما به ويژه در اولين نگاه و نخستين برخورد مي شود . هر كس در مورد ديگري ابتدا بر اساس ظاهر و لباسي كه بر تن دارد و سپس درباره ي شخصيت ،توانايي و داشته هاي معنوي و واقعي او قضاوت مي كند .

در ضمن انتخاب لباس به اندازه ي انتخاب شغل اهميت دارد . در نظام اداري و تجاري ،لباس مناسب به عنوان يك عامل مهم اجتماعي ،مردم را نسبت به ما صميمي و وفادار مي سازد ،باعث اعتماد شركاي تجاري ،روسا و همكاران اداري ما مي شود و همه ي اين دستاوردها مي تواند ما را در راه ترقي يا خروج از بحران هاي اداري و اقتصادي كمك كند . در مقابل ،يك پوشش نامناسب مي تواند موجبات شكست و خروج ما را از گردونه ي تجارت و رقابت و فعاليت فراهم آورد .

نكته ي مهم آن است كه تاثير لباس هم مانند ظاهر آراسته ،قبل از منش انسان و قابليت هاي او آشكار مي شود؛در بسياري از همايش ها و اجتماعات ،موقعيتي براي ملاقات و مذاكره با ديگران پيش نمي آيد ،اما از فواصل دور و نزديك نه تنها كارشناسان روابط اجتماعي و روان شناسان ،كه حتي برخي از مردم عادي هم با نگاه به لباس و هيات ظاهري فرد مي توانند برخي از روحيات او را شناسايي نمايند.

برخي از كارشناسان روابط اجتماعي توصيه مي كنند اگر به دنبال كاري مي رويد كه به نظر مثبت ديگران نياز دارد ،مثلا زماني كه در جستجوي كار هستيد حتما لباس مناسب و زيبايي بپوشيد . در بسياري از موارد كسي كه لباس مناسب تر پوشيده ،شانس بيشتري داشته و اين مربوط به حس مثبتي است كه شخص نسبت به لباس مناسب خود دارد.

يكي از مدرسان بين المللي تشريفات اهميت لباس را در قضاوت نسبت به يك شخص اين گونه بيان مي كند:

«لباسش آن قدر بلند صحبت مي كرد كه نمي گذاشت من حرفش را بشنوم»

مدير عامل يك شركت بزرگ آمريكايي كه ظاهر انسان را عامل اعتماد ديگران مي داند ،مي گويد:«كساني كه حاضر نمي شوند براي ظاهر خود وقت و انرژي صرف كنند ،هرگز حاضر نيستند براي ما وقت بگذارندو كوشش نمايند»

منبع:تشريفات راهبرد موفقيت

علي محمد بيدار مغز

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و سوم مرداد 1391ساعت 9:58  توسط روابط عمومی   | 

فرهاد مراتی. مسئول روابط عمومی اداره کل استاندارد خراسان جنوبی

از دیر باز تا کنون ادوار مختلفی را در خصوص دوره های تاریخی تحولات ارتباطات از صاحبننظران به ثبت رسیده است که در نهایت میتوان روند توسعه فناوری ارتباطات را به شش دوره تاریخی تفکیک کرد:

دوره نخست:

دوره شفاهی(2200-3500 ق.م)این دوره به تمدنهای اولیه اختصاص دارد و چندان تاریخ و آثاری درباره انها نمیتوان یافت.فقط میتوان به دو رویداد بزرگ پیدایش زبان و نقاشی در غارها اشاره کرد.هنرهای بجامانده از دوره یخبندان میتواند بیانگر سطح پیشرفت ابزار ارتباطی این دوره باشد

دوره دوم:

عصر نوشتن (4000 ق.م تا 1200 میلادی)آثار بجامانده از دوران پارینه سنگی را نشان میدهد.آثاری چون لوح های سفالی سومریان ،الفبای فی نیقی، چاپ کتاب در چین ،کبوتر نامه رسان ،کاغذ و جوهر در ایران و مصر ،کاغذ و مرکب در اروپا، ابداعات این دوره تاریخی را نشان میدهد و همچنین امپراطوری های بزرگ سیاسی در این دوره شکل میگیرند.

دوره سوم:

عصر چاپ /کهکشان گوتنبرگ (1840-1440م) دوران چاپ، به تعبیر الیزابت ایزنشتاین انقلاب در خواندن رخ میدهد و همگانی شدن مطالعه افکار عمومی را بوجود میآورد/و یا بگفته جان تامسون خبر بعنوان یک کالای تجاری وارد بازار میشود  و بدین ترتیب تولید ،توزیع و خرید و فروش آن حرفه جدیدی را خلق مکند. و برخی از آنها عبارتند از اختراع چاپ گوتنبرگ ،ماشین تحریر ،اختراع عکس ،اولین میکروفن ،،تلگراف ،روزنامه های یک پنی،کد مورس،ورود عکس به مطبوعات

 

دوره چهارم :

عصر ارتباطات راه دور:(1940-1880 م)این عصر در واقع با اختراع الکتریسیته آغاز شد .قبل از آن دو اختراع تلگراف و ماشین تحریر، دنیا چاپ را در آستانه تحول قرار داد.در نتیجه ورود انرژی جدید ،تلگراف برقی و ماشین تحریر برقی به عنوان رسانه های ببنادی این دوره ظاهر شد.بر اساس نظریه مک لوهان در کهکشان مارکنی ما شاهد رشد کمی رسانه ها هستیم .در این دوره عکاسی ،سینما،رادیو و چاپ به قیمت ارزان توسعه پیدا میکند و برای همگان قابل استفاده میشود.رادیو تقریبأ جهانگیرمی شودهم تیراژ روزانه مطبوعات در برخی کشورها تا پنج ملیون نسخه در روز میرسد

دوره پنجم:

 عصر ارتباطات تعاملی(1990-1950م)-ارتباطات تعاملی در آمریکا با اختراع اولین رایانه آغاز میشود..پس از آن ارسال ماهواره اسپاتیک در شوروی ،در آمریکا آرپانتو، در انگلستان ابداع پست (نامه ) الکترونیکی را شاهد هستیم.ملکه انگلستان اولین سیاستمداری است که در سال 1976 نامه ای الکترونیکی را ارسال میکند .در سال 1984 مقررات ثبت دامنه ها بوجود می اید. همچنین در سال 1988 در حالی که گره های ایترنتی به یکصد هزار بالغ میشود امکان گفتگوی اینترنتی بوجود میاید.تا این زمان رسانه اینترت هنوز به صورت محدود در سطح مراکز آموزشی و پژوهشی کاربرد داشت.هر چند نشریه الکترونی توسعه پیدا کرده بود و سرعت در تولید و توزیع اطلاعات و حتی ذخیره ان رشدی چشمگیر را نشان میداد.اما اختراع وب توسط تیم برنرز-لی در سال 1989 فصل جدیدی را در کارکرد اینترنت باز کرد.دوره جدید که با اغاز دهه 1990 همزمان است بعدها کهکشان اینرنت نام گرفت..برخی از صاحبنظران همچون هربرت گلدامر اختراع ترانزیستور در سال 1974 را عامل اصلی انقلاب ارتباطات عنوان کرد.این اختراع موجب شد تا اندازه های رسانه هایی چون رادیو ،رایانه کوچکتر و قیمت آنها ارزانتر شود

بطور کلی در این دوره دو نوع رسانه که کاربرد همگانی دارند با بازار ارئه شد.کامپیوتر و داده مبناها ،ماهواره ،ویوئو،نمابر ،تله تکس ،تلویزون کابلی ،تلفن همراه سی در ،دی وی دی،

فناری های این دوره هزینه های تولید و توزیع را کاهش دادند و امکان توزیع توده وار و سریع را فراهم کردند.

دوره ششم:

کهکشان اینرتنت(1991 م به بعد )با قرار گرفتن اینترنت روی تارنمای جهانی در سال 1991 وارد  مرحله جدیدی شد.کاخ سفید اولین نهاد دولتی درجهان بود که روی اینترنت قرار گرفت و بیل کلینتون اولین سیاستمدار ی بود ک آدرس اینترنتی ایجاد کرد.از سال 1994 به بعد بنگاههای تجاری به بهره گیری از اینتر نت روی آوردند و آگهی های بازرگانی اینترنتی باز هم در آمریکا شروع شد.در سال 1995 اولین

 رادیو تجاری اینترنتی به صورت شبانه روزی در همین کشور آغاز بکار کرد.فروش اینترنتی بصورت مزایده ای نیز از سال 1999 به رسانه جدید راه یافت.

توسعه اینترنت از که دهه 1980 به دانشگاههای آمریکا آغاز شده بود با جهانی سازی مرحله اول را پشت سر گذاشت.سپس از نیمه دوم این دهه در کشورهای غربی و شرقی آسیا از جمله ژاپن و اسنرالیا ،کره جنوبی ،تایوان ،هنگ کنگ ،نیوزلتند فونسگاپور ادامه یافت و مدر مرحله سوم که از اواخر 1990 شروع میشود با ورود کشورهای در حال توسعه نظیر آفریقای جنوبی ،برزیل و مصر شکل گرفت.و در مرحله چهارم راه رابرای کشورهای کمترتوسعه یافته هموار شد . رسانه اینترنتی در مقایسه با رسانه های قبلی از ضریب انتشار بالاتری برخوردار بوده است.برای مثال از نظر نشر فناوری در آمریکا رادیو پس از سی سال ،تلویزیون پس از 13 سال و اینترنت پس از 4سال به خانه ها راه یافت

در آزمایشگاه رسانه های ماساچوست طی سالهای 87-1985 نزدیک به ده میلیون دلار بابت یازده یروژه پژوهشی زیر نظر پروفسور

  نیکلاس نگذوپونته هزینه شد.این پروژه ها عبارتند از :نشر الکترونیکی ،تلفن وارتباط کلامی ،پیشبرد های پژوهش در تلویزیون ،فیلمهای آینده ،زبان تصویری کامپیوتر ،کامپوتر و سر گرمی ،و.........................................

بر خلاف مک لوهان که عنوان رسانه را بر همه ابزارهای ارتباطی اطلاق میکرد ،دانشمندان آزمایشگاه ماساچوست (معاصران) فقط به رسانه های الکترونیکی رسانه میگویند.آنان بر این باورند که پژوهش بیشتر روی فناوریهای ارتباطات الکترونیک موجب درک بهتر رابطه انسان باماشین و چگونگی سرعت بخشیدن به این ارتباط و نحوه برخورد بهبود ارتباطات آینده خواهد شد

برگفته از مجموعه مقالات نخستین همایش روابط عمومی الکترونیک

بخش : روابط عمومی الکترونیکی :تاریخچه ،مفاهیم و سیر تحول

نویسنده: دکتر حسین افخمی:استاد دانشگاه علامه طباطبایی

 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و دوم مرداد 1391ساعت 14:31  توسط روابط عمومی   | 

طاهره عظیمی فرد مسئول روابط عمومی اداره کل استاندارد خراسان رضوی

وارد فروشگاه رفاه مشهد شدم خیلی شلوغ بود غرفه های مختلف رو دوری زدم و بعد لیستی رو که از شب قبل تهیه کرده بودم بررسی کردم  همهمه ای بود که نگو و نپرس بالاخره سرگرم  انتخاب وسایل مورد نیازم شدم در یک لحظه صدای پر از شوق و ذوقی رو شنیدم که می گفت علامت استاندارد کنجکاو شدم و چند قدمی جلوتر رفتم باورتون نمی شه یک کوچولوی 5/2 ساله که روی یک بسته الوچه علامت استاندارد رو به پدر و مادرش نشون می داد و اونها هم با خوشحالی بچه رو تحسین می کردند جلوتر رفتم و فرشته قشنگ و بوسیدم به خودم می بالیدم خودم رو معرفی کردم و با خوشحالی وصف ناپذیری ادرس اون خونواده رو گرفتم مادر این کوچولو گفت : توی مهد کودکشون کتاب و سی دی معرفی استاندارد توزیع شده و مربی هاشون هم با هاشون کار کردند و این بچه به علامت استاندارد علاقه خاصی پیدا کرده این نشون می داد که بالاخره تونستیم کاری بکنیم احساس ارامش عجیبی داشتم  برگشتم خونه و همسرم پرسید ادرس رو برای چی گرفتی ؟ گفتم می خوام براش جایزه بفرستم امیدوارم خوشحال بشه و ...

انگیزه پیدا کرده بودم عهد بستم بیشتر وقتم رو برای معرفی نشان استاندارد و جلب اعتماد مردم بگذارم واقعا خوشحالم که مسئولیت روابط عمومی رو بعهده دارم واقعا .

+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم مرداد 1391ساعت 10:7  توسط روابط عمومی   |